Bratislavská Rača představila na Novoměstské radnici svoji kulturu a tradice

„Vtedy sú ludia najkrajší, keď si rozumejú a majú sa radi..." s takovou přijeli 17. července do Prahy 2 zástupci bratislavské městské části Rača. Muzikanti, výtvarníci, krajkářky, temperamentní tanečnice a tanečníci proto, aby nám předvedli to nejlepší, co doma mají; zástupci račianské radnice především proto, aby podpisem partnerské smlouvy stvrdili představy o možnostech vzájemné spolupráce mezi Prahou 2 a Račou. Den Rače v Praze 2 pořádaný na Novoměstské radnici byl první příležitostí jak lépe poznat naše partnery. Možností, jak se sbližovat, se určitě najde dost a mnohé z nich nastiňuje smlouva podepsaná právě 17. července v Konšelském salonku Novoměstské radnice starosty obou městských částí: Pavlem Bielikem a Michalem Baschem. Byl u toho i slovenský velvyslanec v Praze Ladislav Balek - ten spolupráci s Račou pomáhal zprostředkovat.
Partnerství se bude týkat nejen kulturních akcí, ale také například spolupráce mezi školami, ve zdravotnictví nebo v cestovním ruchu. Počítá se s výměnou zkušeností v oblasti územního plánování a činnosti místních samospráv a úřadů.
Podle račianského starosty Pavla Bielika uzavření smlouvy především dokazuje funkčnost samosprávy: „Naším úkolem je vytvářet podmínky pro občany, instituce a občanská sdružení. Očekávám od Pražanů i Račanů, že toho využijí. Možností je dost a věřím, že nabízenou ruku přijmou," řekl naší redakci uprostřed zábavy na Novoměstské radnici. Starosta Michal Basch má podobný názor: „Doufám, že se spolupráce co nejdříve odrazí na občanské úrovni."
Těšit se můžeme například na společné kulturní akce. Tou nejbližší bude vinobraní. V Rače ho chystají na polovinu září (13. - 15. 9.) a pro umělce z naší městské části to bude první příležitost předvést se na Slovensku. Račianské vinobraní by mohlo být dobrým tipem na výlet pro každého, kdo by chtěl vidět, jak takové slavnosti sklizně vinné révy vypadají v tradiční vinohradnické oblasti. Račané naopak koncem září na Vinohradském vinobraní (27. a 28. 9.) poznají, že se vinařská tradice dá udržovat i v typicky velkoměstské oblasti, jakou je Praha 2.
Na návštěvu Prahy 2 přivezli Račané, věrni pověsti staré vinohradnické obce, ochutnat víno. A to není ledajaké víno - račianskou frankovku dokonce v r. 1767 císařovna Marie Terezie uznala donačním dekretem za víno vhodné pro císařský dvůr. Přivezli ale především bezkonkurenční výkvět své kultury. A tak na Novoměstské radnici vyhrávala dechová hudba Račanka i skupina LOJZO; o show se postarali krásní mladí lidé ze souboru Clogg show se svými country tanečky; na výtvarné umění pocházející z Rače jsme si mohli - a ještě můžeme - udělat názor hned natřikrát: Na Novoměstské radnici až do 15. srpna vystavují své práce grafik František Blaško, lidová umělkyně Zuzana Bobovská, jinak profesorka angličtiny, a Miroslav Duša - jeho loutky při vernisáži okouzlily snad každého. Rača se také představila jako „velmoc" paličkování - paličkované krajce se tam věnuje 40 žen, a to i mladších ročníků.
Na Novoměstské radnici jsme se poprvé mohli s Račany společně pobavit, ale postupně vycházejí najevo věci, které máme společné už dlouho. Například, že v Rače žila někdejší československá cyklistická legenda Vlastimil Růžička - na Novoměstské radnici jsme 17. července mohli vidět výstavu o jeho životě nazvanou Život na kolesách; občanem Prahy 2 je zase jeho neméně slavný kolega Jan Veselý - ten už dostal pozvání na Račianské vinobraní a v Rače s ním v příštím roce počítají při zahajování Memoriálu Vlastimila Růžičky. Otázka, co mají Rača a Praha 2 společného, se proto už zdá zbytečná.

Text: Lenka Prokopová

Zveřejněno: 19.08.2002 – support@publix.cz