OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Starý byt (Jana Nová 30.06.2020 13:33) – Bydlení
  Dobrý den, rada bych se zeptala, budu se stehovat ke své staré tetě a budu se k ní i přihlašovat trvalé bydliště. Byt má v pronájmu od města tetička. Kdyby se nedej bože s tetičkou něco stalo. Mohu pak v byte zůstat, když tam budu mít trvalé bydliště, nebo se budu muset opět vystěhovat a měnit trvalé bydliště? Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.7.2020 9:40)

   Dobrý den paní Nová,

    

   k Vašemu dotazu sdělujeme, že přechod nájmu bytu upravuje přímo Občanský zákoník, a to § 2279, dle kterého v případě úmrtí nájemce bytu přechází nájem na člena nájemcovy domácnosti, který v bytě žil ke dni jeho úmrtí, nemá vlastní bydlení a současně prokáže, že s nájemcem vedl společnou domácnost. V takovém případě se nájemní smlouva uzavírá na dobu určitou dvou let ode dne, kdy nájem přešel, tj. ode dne úmrtí nájemce.

    

   Jana Závorková

   referent bytového oddělení
   odbor majetku a investic

 • Otázka: havarijní stav stoupaček v domě Bělehradská 96 (Olga Švédová 16.06.2020 9:25) – Bydlení
  Dobrý den, v prázdném bytě v 5. patře, v domě Bělehradská 96 došlo k opětovné havarii vody (zjištěno 12. června). Předchozí havárie byla v březnu, kdy voda protekla až do prvního patra.Před cca 14 dny byly poškozené byty a chodba vymalovány. Při poslední havárii bylo zjištěno, že stoupačky jsou v dezolátním stavu a rovněž nejsou funkční uzávěry vody na stoupačkách ve sklepě (zjistila pohotovostní služba Stavoservisu). V případě havárie se buď musí nechat voda téci a tím poškozovat majetek , nebo zastavit vodu pro celý dům.Závadu jsem oznámila i SNP2. Prosím o sdělení, zda MČ plánuje někdy výměnu stoupaček či alespoň kontrolu a výměnu uzávěrů vody na stoupačkách ve sklepě, aby se předcházelo škodám. S pozdravem Olga Švédová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.6.2020 13:20)

   Dobrý den paní Švédová,

   plán oprav a investic bytových domů pro MČ Praha 2 vytváří Správa nemovitostí, a. s. V plánu na rok 2020 se  s výměnou ZTI v domě Bělehradská 96, Praha 2 nepočítá. Jedná se o druhou závadu na stejné větvi stoupacího vedení, nikoliv na stejném místě. Dle informací ze SNP2 je za období od roku 2017 jen minimum závad na stoupacím vedení v tomto domě. Nejedná se tedy o dezolátní stav, jak píšete. Stav uzávěrů SNP2 prověří.

   S pozdravem

   Dagmar Skalická,
   odbor majetku a investic

 • Otázka: Rušenie nočného kľudu (Filip Ponechal 11.06.2020 23:15) – Bydlení
  Dobrý deň . Obraciam sa na vás s problematikou rušenia nočného kľudu na ulici Belgická . Jedná sa o nedodržiavanie stanovených hodín v hospode Mlsnej kocour. Akými nástrojmi sa dá tento problém riešiť ? Ďakujem . Ponechal
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.6.2020 10:28)

   Dobrý den pane Ponechale,

   rušení nočního klidu je velmi nepříjemná věc. Ze strany Úřadu městské části Praha 2 budeme o rušení nočního klidu hovořit s provozovatelem restaurace. V případě zjištění rušení nočního klidu ze strany restaurace je nutné okamžitě volat městskou policii, aby upozornila provozovatele a ten ihned zjednal nápravu. Pokud se rušení opakuje a je dokumentováno MP, má ÚMČ možnost uplatnit proti provozovateli patřičné právní kroky k zjednání nápravy.

   S pozdravem

   Jan Mikeš

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti
 • Otázka: Vytápění bytů v červnu (Olga Švédová 02.06.2020 19:46) – Bydlení
  Dobrý den, přestože 31. května skončilo topné období, v domě Bělehradská 96 se topí.Přes telefonické upozornění správcovské firmě, vytápění pokračuje v rozporu s právním předpisem. Situace se opakuje již několik let, kdy firma zjišťující topení,navyšuje svoje zisky na úkor nájemců. Žádám vlastníka domu, MČ P2 o zjednání nápravy a informaci o vyřešení a o tom, kdo to zaplatí.
  Olga Švédová, Bělehradská 96
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.6.2020 15:49)
   Dobrý den paní Švédová,

   cituji z vyjádření dodavatele tepla společnosti Prometheus: …“Dle platné vyhlášky lze ukončit topnou sezónu v okamžiku, kdy průměrné teploty dva dny po sobě jsou vyšší než 13 stupňů Celsia. Což se stalo a proto 21. 5. 2020 byl vydán pokyn k vypnutí všech našich kotelen. Protože v následujících dnech teploty klesly pod 13 stupňů Celsia, a i předpověď na další dny byla chladná, dostala naše obsluha kotelen pokyn, aby kotelny byly znovu zapnuty. Toto jsme uskutečnili i na základě telefonátů od našich odběratelů, kteří si stěžovali na chlad. Na základě následujícího oteplení jsme nechali kotelny znovu vypnout a k 1. 6. 2020 jsme ukončili topnou sezónu 2019/2020. Pro úplnost uvádím, že kotelny nebyly vypnuté najednou, ale v průběhu dvou dní.“
    
   Z uvedeného tedy vyplývá, že nejdéle mohlo dojít k vypnutí kotelny 2. 6. 2020, ale to nic nemění na situaci, že každý nájemce si může dodávku tepla regulovat hlavicí na radiátoru a netopit. Natopená soustava má také určitou setrvačnost, tzn. že momentem vypnutí nevychladne okamžitě. Dne 31. 5. 2020 byla průměrná denní teplota 11,2 °C, průměrná teplota v květnu 2020 byla 12,6 °C.

   S pozdravem Skalická,
   odbor majetku a investic
 • Otázka: nájemné (Bednaříková 15.05.2020 10:24) – Bydlení
  Dobrý den,
  budete i za této situace navyšovat nájemné dle inflační doložky v nájemní smlouvě?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 20.5.2020 9:06)
   Dobrý den, paní Bednaříková,

   Rada městské části Praha 2 bude v pondělí 25. května projednávat návrh na zrušení navýšení nájemného o inflaci. Výsledek nemohu predikovat, určitě o tom budeme informovat na webové stránce městské části.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Desinfekce domů (Pavel Novotný 29.03.2020 16:53) – Bydlení
  Dobrý den,
  Praha 1 přistoupila k povinné desinfekci činžovních domů, kde jsou byty, užívané ke krátkodobému pronájmu pomocí služeb typu Airbnb.
  Kdy přikročíte k obdobnému opatření? Takových domů je tu mnoho, ať obecních, nebo ve vlastnictví jiných subjektů.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 2.4.2020 7:51)
   Dobrý den, pane Novotný,

   nemůžeme dezinfikovat prostory v domech, které nevlastníme. Součástí úklidu našich domů je v době mimořádných opatření dezinfekce společných prostor včetně zábradlí a klik.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: dotaz (Carmen Marešová 29.01.2020 16:44) – Bydlení
  Dobrý den,chci se zeptat, když bych se chtěla přihlásit k trvalému pobytu do bytu k nájemnici která má smlouvu s majitelem domu tak co k tomu potřebuji? Majitel o tom nemusí vědět?
  děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.2.2020 16:14)

   Vážená paní Marešová,

   ve Vašem případě postačí, když se společně se svým občanským průkazem a s nájemnicí a její nájemní smlouvou dostavíte na oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel ÚMČ Praha 2 (hala 038a). Držitelka nájemní smlouvy Vám jako oprávněná osoba ve smyslu zákona o evidenci obyvatel udělí souhlas s přihlášením k trvalému pobytu a tato změna bude okamžitě zaevidována v informačním systému evidence obyvatel (samozřejmě za předpokladu, že se jedná o nemovitost v Praze 2). Následně si můžete hned požádat o nový občanský průkaz.

   Souhlas majitele tedy nepotřebujete, nicméně ten se o tom dozví, jelikož zákon o evidenci obyvatel ukládá ohlašovně povinnost oznámit vlastníku objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu u oprávněné osoby ve lhůtě 15 dnů od zaevidování změny, vč. jména, příjmení a data narození oprávněné osoby.

   V případě dalších dotazů mě prosím neváhejte kontaktovat na tel. č. 236 044 100.

   S pozdravem

   Mgr. Martin Libruška

   vedoucí oddělení osobních

   dokladů a evidence obyvatel

   odboru správních agend

 • Otázka: Drazba bytov (Jozef Palša 09.12.2019 15:50) – Bydlení
  Dobrý deň,

  rád by som sa opýtal, či má v umýsle mestská časť Praha 2 niekedy v najbližšej dobe dražiť nejaké byty. V prípade, že áno tak kedy a aké podmienky musím spĺňať.

  Ďakujem

  S pozdravom JoZEF pALŠA
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 16.12.2019 10:20)

   Dobrý den,

   městská část Praha 2 v nynější době neplánuje žádné další veřejné aukce volných bytových jednotek. Pokud by se rozhodla pro konání dalších veřejných aukcí volných bytových jednotek, vše bude s velkým předstihem zveřejněno na našem webu, kde najdete veškeré informace týkají se veřejné aukce, jako jsou pravidla pro účast ve veřejné aukce, formuláře, vzor kupní smlouvy, termíny konaní prohlídek a samotné akuce atd.

   Viz odkaz:

   http://www.praha2.cz/Prodej-volnych-bytu

    

   S pozdravem

   Ing. Petra Vágnerová

   odbor majetku a investic

 • Otázka: Bychrád (Spinkal 26.11.2019 11:23) – Bydlení
  Dobrý den,
  pracuji na směnný provoz na velmi zoodpovědné pozici a proto si rád přispím když mám pár dní volno. Bohužel to dnes nebylo možné, z důvodu hlučných zahradnických prací s použitím benzínových fukarů v Čechových sadech. A chtěl bych se tedy zeptat: Je nutné tyto práce dělat bezohledně brzo ráno a pokud ano, nelze použít nějakou méně rušící technologii? Nemohl by prosím Komwag rozvrhovat práce s ohledem na komfort rezidentů? Podotýkám že práce trvaly několik desítek minut a mohly by být dle mého názoru bezproblému uskoutečněny v odpoledni...
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.11.2019 9:35)

   Vážený pane,

   i když chápeme Vaše rozhořčení z probuzení, tak doba nočního klidu je v Praze od 22 do 6 hodin. Zahradnická společnost, která park udržuje, nemá na starosti pouze tento park, ale i ostatní parkové plochy na území městské části Praha 2, kde dále pokračuje v údržbě, protože práce na sebe  navazují. Někdy práce začínají ve  spodní části území městské části Praha 2 a do parku Sady Svatopluka Čecha, který se nachází v blízkosti Vašeho bydliště, se dostávají až odpoledne. Bohužel někdy se práce zahajují ve výše uvedeném parku; tyto hlučné činnosti se však v parku nedějí každý den ráno.

   S pozdravem

   Ing. Michal Štěpánek

   vedoucí oddělení správy zeleně

 • Otázka: Soutěž bytů za smluvní nájemné (Matěj Tyč 16.10.2019 17:04) – Bydlení
  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zda se bude konat další veřejná soutěž bytů za smluvní nájemné, případně kdy zhruba by to mohlo být?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  S pozdravem,

  Matěj Tyč
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.10.2019 13:44)
   Dobrý den,

   zatím není znám žádný termín veřejné soutěže bytů za smluvní nájemné. Sledujte proto, prosím, webové stránky http://urad.praha2.cz/Volne-byty, kde se informace o bytech vyvěšují minimálně 14 dní před soutěží.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek,
   webadmin