OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Parkovací karta (Michaela 13.11.2018 19:12) – Doprava
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat ohledně parkovací karty na Praze 2. Platnost mojí karty je až do května 2019, ale bohužel je na autě, které už není pojízdné a mě by tedy zajímalo jestli lze nějak přehodit tuto kartu z nepojízdného auta na nové auto jejíž majitelem jsem Já nebo vrátit část peněz, když tu kartu již na tomto voze nevyužiji.
  Děkuji za odpověď s pozdravem Michaela Novotná
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.11.2018 8:39)
   Dobrý den,

   parkovací oprávnění lze převést na nové auto s tím, že se s velkým technickým průkazem (případně s leasingovou smlouvou a malým TP) dostavíte na Úřad MČ Praha 2, hala v přízemí pár kroků od vchodu z náměstí Míru, kde Vám SPZ nového auta přepíší v registru místo SPZ původního vozidla. Zaplacenou dobu parkování si tedy „doparkujete“ již s novým vozem. Platí se manipulační poplatek 100 Kč.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: P2 parkuje více aut (Lucie 05.11.2018 22:10) – Doprava
  Dobrý den, s novými pravidly pro parkování se děje, že jako rezident nemohu stále častěji najít parkovací místo poblíž bydliště v Jana Masaryka. Prosim o info, zda situaci monitorujete a co by se muselo stat, aby se realizovala dalsi opatreni. Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.11.2018 9:36)

   Dobrý den,

   od samého počátku zavedení nového systému nám bylo slibováno, že budeme dostávat statistiku obsazenosti a respektovanosti v zónách placeného stání, ale do dnešní doby se tak nestalo, respektive dostáváme takovou statistiku, která podle našeho názoru neodpovídá skutečnosti a je de facto nepoužitelná. Na to, že tato skutečnost nastane, jsme upozorňovali ještě před zavedením nového systému, ale byli jsme mezi městskými částmi osamoceni s výjimkou Prahy 1, 3 a 9, kde jsme požadovali a stále požadujeme opětovné zavedení vizuální kontroly (parkovací karty). Podle nového systému by strážníci již neměli kontrolovat neoprávněně zaparkovaná vozidla, přesto jsme si vymohli prostřednictvím vedení městské části Praha 2, aby tato kontrola a odtahy i nadále trvaly. Problém je v tom, že když občan zavolá strážníky, tak oni musí zkontrolovat celý úsek, tzn. všechna vozidla zde stojící, což zabere mnoho času. To by se nestalo, kdyby existovala vizuální kontrola a strážníci se mohli zaměřit na konkrétní vozidla.

   S pozdravem

   Josef Gál
   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: jízdní kolo Bělehradská (Jan Votoček 28.10.2018 14:04) – Doprava
  Dobrý den, stejně jako se můžeme cítít ohroženi koloběžkou či cyklistou na chodníku, cítím se sám ohrožen kdykoliv jedu na kole ulicí Bělehradská. Jedu-li při pravém okraji, ohrožuje mne dveřní prostor zaparkovaných aut. Zbývá jet středem v kolejovém pásu tramvaje. Není mi příjemné brzdit tramvaj a občas to také některý řidič auta nevydrží a chová se neurvale.

  Mohla by Praha 2 začít řešit vzrůstající potřebu lidí dopravovat se ekologicky např. masivní podporou cykloobousměrek v rezidenční zóně?
  Tak jak se po léta jiz děje na západ od nás?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.11.2018 9:00)

   Dobrý den,

   1)  co se týká  Bělehradské, obraťte se prosím na IPR hl. m. Prahy (Institut plánování a rozvoje), popř. na Magistrát hl. m. Prahy (MHMP), neboť ulice Bělehradská je ve vybrané síti spadající pod MHMP.

   2)  Cykloobousměrky – tam, kde je to bezpečné, jsou cykloobousměrky v našem cyklogenerelu navrženy. Cyklogenerel byl schválen hl. m. Prahou, PČR a RMČ Praha 2 a předán na TSK hl. m. Prahy k realizaci.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Rekonstrukce Šmilovského (Petr Staněk 24.10.2018 14:50) – Doprava
  Dobrý den,

  mohli byste prosím poskytnout informace o aktuálním časovém harmonogramu uzavírky ulice Šmilovského z důvodu obnovy vodovodu/kanalizace/kabelů?

  Se začátkem prací v dubnu byly na domech v této ulici vyvěšeny informační letáky s termínem dokončení k 31.10. Vzhledem k tomu, jak to na místě aktuálně vypadá, mi přijde, že toto datum je nereálné. Teprv před cca týdnem rozkopali druhou půlku ulice směrem ke křižovatce s Rybalkovou. Navíc teď jsou rozkopané i chodníky, hádám, že jde o nesouvisející akci od Cetinu (podle nápisů na páskách).

  Chápu, že je nutné tyto akce provádět a nic proti tomu nemám, ale bylo by vhodné lépe informovat o postupu, případně o změnách v harmonogramu.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.10.2018 15:25)

   Dobrý den,

   v letošním roce bude uzávěra do 19. 12. 2018 a  akce bude pokračovat v příštím roce, kde se předpokládá ukončení květen 2019.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: koloběžky-zákaz (Merunka 24.10.2018 10:48) – Doprava

  Jak je zřejmé, v metropolích budou koloběžky na chdonících co nevidět zakázány.Dpuifám že i Praha bude opět bez koloběžek, segwayů atd. JAk se k tomu staví MČ P2 ?

  https://zpravy.idnes.cz/francie-zakaz-elektricke-kolobezky-zraneni-mrtvi-fvm-/zahranicni.aspx?c=A181024_093036_zahranicni_dtt
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.10.2018 12:10)
   Dobrý den,

   na pozemních komunikacích se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet při pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. Tolik platné znění § 57  odst. (2) silničního zákona

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Parkování na Praze 2 (CHvála 20.10.2018 19:13) – Doprava
  PO zrušení parkovacích karet se RAPIDNĚ snížila možnost Praze 2 vůbec najít parkovací místo. Zároveň je pro běžného občana nedohledatelné zda auta která zde parkují mají skutečně oprávnění zde stát.Můžete prosím zveřejnit statistiku měsíců PŘED zrušením a PO zruišení karet-počet pokut a bodů udělených Městskou policií , abychom měli srovnání-stejný dotaz zasílám na Magistrát hlmp.Není přece možné abychom si za parkování platili a parkovala zde auta nerezidentů, protože kontrolní vozidlo je vidět tak 1x za 14 dnů a do některých ulic vůbec NIKDY nezajíždí-například slepá část ulice Na rybníčku-nebo můžete nám sdělit KDY zde to kontrolní vozidlo bylo?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.10.2018 10:09)

   Dobrý den,

   dle dat od TSK hl. m. Prahy, a. s., projelo zmíněným úsekem vozidlo automatizovaného monitoringu v měsíci září 30krát. Nemáme však přehled, v kterých dnech tomu tak bylo. Ostatní informace Vám musí poskytnout hlavní město Praha jakožto zřizovatel a provozovatel zón placeného stání a zřizovatel městské policie. MČ Praha 2 těmito daty nedisponuje a správně jste svůj dotaz vznesl též na MHMP.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: NA rybníčku/výjezd do Štěpánské (CHvála 20.10.2018 19:07) – Doprava
  Dlouhodobě neřešeno- auta parkující navzdory zázaku před kostelem ve Štěpánské znemož%nují výhled při výjezdu z ulkice Na rybníčku-opakovaně, denně, auta, autobusy-proč MP nezasahuje, nedává pokuty, botičky atd ???
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.10.2018 10:08)

   Vážený pane Chválo,

   nelze odpovídat za městskou policii, protože jejím zřizovatelem je hl. m. Praha. Upozorníme však na tento problém na bezpečnostní poradě a požádáme MP o řešení tohoto místa, tak jako to může udělat i občan.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: koloběžky v centru Prahy (L.Pelikánová 19.10.2018 19:26) – Doprava
  Vážení,

  chci podat stížnost na provozování koloběžek v centru Prahy.
  Dnes mě jeden jezdec málem smetl na chodníku, přímo na Václavském náměstí před Mark/Spencer.
  Jak je možné že nejsou okamžitě za jízdu pokutováni a jak je možné že každá koloběžka není viditelně označena jednoznačnou identifikační značkou / jako SPZ u aut/ aby byly identifikovatelná, dohledatelná třeba podle kamerového systému s časem , tj aby při sopučinnosti s provozovatelem koloběžek byla osoba které spáchala jízdou po chodníku -např najetím do chodce přestupek -aby byla dohledatelná podle výpůjčního protokolu na webu kde je každý kdo si koloběžky půjčuje, registrován?
  Může magistrát donutit provozovatele aby vypůjčovatelé dodržovali pravidla a jak je to zajištěno, když jsou nyní koloběžky magistrátem schvalovány a podporovány ?
  Myslím si že koloběžky jsou v centru naprosto nevhodné a měly by být okamžitě zakázány- na chodníku nemají co dělat a ve vozovce je natolik hustá doprava, že jenom překážejí v plynulosti provozu aut, tramvají atd v centru.


  Ludmila Pelikánová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.10.2018 10:06)

   Dobrý den,

   Váš příspěvek předáváme na Magistrát hl. m. Prahy k přímému vyřízení, neboť s městskou částí provozovatel nejednal, a tudíž nejsme schopni na Vaši otázku odpovědět. Sdílíme s Vámi názor, že elektrokoloběžky by na chodnících neměly jezdit a odstavovat by se měly pouze na vyhrazených místech.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje


   Dobrý den paní Pelikánová,

   mrzí nás, co se Vám stalo a máte pravdu, že koloběžky na chodníku nemají co dělat. Pro koloběžky platí stejná pravidla jako pro jízdní kola. Pohybovat by se tedy měly tam, kde jim to zákon umožňuje, což je v centru města převážně ve vozovce. Město, magistrát ale i městská část, by ale zároveň mělo vytvářet bezpečnou infrastrukturu tak, aby osoba na jízdním kole/koloběžce neměla nutkání kvůli své bezpečnosti nelegálně využívat chodník.  

   Ze strany provozovatele máme informaci, že na edukaci uživatelů pracují a že se snaží problém bezohlednosti uživatelů řešit.

   Řidiči koloběžek jsou povinni dodržovat pravidla provozu, stejně jako řidiči jízdních kol, motorových vozidel či chodci. Pokud vás ohrozí jiný účastník provozu nebo zpozorujete nelegální chování neváhejte kontaktovat Policii ČR nebo Městskou policii hl m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Jaroslav Mach

   vedoucí oddělení rozvoje dopravy

   HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

   MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

 • Otázka: Uzávěrka cyklotrasy v parku Folimanka (Marek Turnovec 01.10.2018 22:32) – Doprava
  Dobrý den,

  v parku Folimanka na cestě z předpolí Nuselského mostu (resp. Lublaňské ulice) dolů do parku probíhají jakési stavební či výkopové práce. Až někde skoro pod mostem je najednou značka, zákaz vjezdu cyklistů (B08). Bylo by možné dát nějaké značení už někde k Lublaňské ulici? Nebo se počítá s tím, že cyklisté jedou dolů po cyklostezce, dojedou k tomuto zákazu a zase se otočí a budou se vracet těch asi 250 metrů zpět?

  Samozřejmě vůbec nejlepší by bylo vyznačit i nějakou objízdnou trasu, ale v to snad raději ani nedoufám.

  Předem děkuji za odpověď a ještě víc za případné lepší řešení značení tohoto dopravního omezení.

  S pozdravem

  Marek Turnovec
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.10.2018 9:33)
   Dobrý den, pane Turnovče,

   stavba je označena v souladu s pokyny koordinátora BOZP a v souladu s platnou legislativou, viz přiložené fotografie. Stavba horní cesty je značená z ulice Lublaňská.

   Hezký den,

   Odbor majetku a investic

   Stavba na Folimance
   Stavba na Folimance
   Stavba na Folimance
 • Otázka: Čáry před vjezdem do budovy (Valešková 01.10.2018 10:47) – Doprava
  Dobrý den,
  na Belgické 20 máme vrata-vjezd do domu. Na chodníku sice jsou čáry, aby tam auta neparkovala, ale potřebovala bych tyto čáry rozšířit, protože vzhledem k úzké silnici a přístupu do vjezdu pak auta, která sice stojí tam, kde smějí ztěžují přístup - vjezd do budovy.
  Co vše musím udělat/zařídit a koho kontaktovat (polici ČR?) abychom mohli o takových 20cm rozšířít čáru zákazu parkování?

  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 2.10.2018 8:43)

   Dobrý den,

   pokud auta stojí ve vymezeném parkovacím pruhu a přesto není možné vyjet, budou patrně chybně vyprojektovány vlečné křivky pro vjezd a výjezd z objektu. V takovém případě můžete podat žádost o stanovení místní úpravy provozu, jejíž přílohou bude okótovaný návrh s úpravou vodorovného značení dle vyznačených vlečných křivek od projektanta. Dále se přikládá výpis z katastru, neboť žadatelem musí být vlastník nemovitosti na dané adrese. Navrženou situaci musí potvrdit zástupce Policie ČR na ÚMČ. V případě souhlasu vydá oddělení dopravy stanovení místní úpravy provozu a žadatel na své náklady zajistí úpravu značení.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy