Jen kamery na drogovou scénu nestačí

Místa s největší kriminalitou v Praze 2 monitorují už více než půl roku bezpečnostní kamery. Městská část se tak připojila ke koncepci celoměstského kamerového systému, na jehož financování se zároveň podílí. Jen v loňském roce bylo z obecního rozpočtu na tento účel vyčleněno 5 milionů korun, což stačí na pořízení deseti bezpečnostních kamer. Nejproblémovější oblasti zatím sleduje pět kamer. V letošním roce by jich mělo přibýt ještě sedm, celkově se pro Prahu 2 počítá se šestnácti. Obvodní policejní správa má také k dispozici vlastní monitorovací středisko, což policistům umožňuje získávat informace z první ruky.
Několikaměsíční provoz ukázal, že kamery mohou práci policie zefektivnit. Díky nim se například podařilo zachránit život potenciálním sebevrahům nebo zadržet několik drobných překupníků drog. Na velké dealery, kteří neustále mění prodejní místa a se zákazníky komunikují mobilními telefony, jsou však i kamery krátké.
Setkání s narkomanem, který si za bílého dne píchá svoji dávku nebo prožívá komatický stav, jistě není ničím příjemným. Současná legislativa však policii neumožňuje zadržet člověka, který drogy konzumuje, pokud nevzbuzuje veřejné pohoršení nebo není chycen při krádeži. Zatím jedinou možností je dotyčného systematicky obtěžovat, například neustálým zjišťováním jeho totožnosti.
Praha 2 patří mezi oblasti nejvíce ohrožené drogami a související kriminalitou. Díky řadě opatření se zlepšila situace v okolí náměstí I. P. Pavlova a Tylova náměstí, drogová scéna se však pouze přesunula o kus dál, do oblasti Palackého a Karlova náměstí. Podle terénních pracovníků sdružení Sananim je situace nejkritičtější právě v parku na Karlově náměstí. Vzhledem k chladnému počasí sice v současné době ubylo klientů, kteří si sem chodí vyměňovat injekční stříkačky, v podzimních dnech to však bylo denně až pětatřicet drogově závislých.

Lenka Prokopová

Zveřejněno: 27.02.2002 – support@publix.cz