Klub v Knihovně Antonína Švehly – beseda o městském střešním včelaření a vernisáž výstavy dospělých studentů z DDM

Květen jsme s klubem zahájili v Knihovně Antonína Švehly (v pondělí 6. 5.), a to hned dvěma navazujícími akcemi. Nejprve jsme se v 17 hodin vydali na střechu Domu zemědělské osvěty poznat zdejší novinku – městské střešní včelaření.
Velmi poutavě nás se včelařením seznámil pan Augustin Uváčik, průkopník městského včelaření a uznávaný odborník se zkušenostmi nejen z Prahy (včely na střechách OC Chodov, hotelu Intercontinental nebo Rudolfina) ale i ze zahraničí (EU, Amerika). O střešním včelaření přednášel i generálnímu tajemníkovi OSN.
Dozvěděli jsme se, jaké jsou rozdíly mezi včelařením na venkově a ve městě, jak jsou na tom v důsledku chemických postřiků polí městské včely paradoxně lépe, a že jedno včelstvo vyprodukuje klidně 50 až 100 kg medu za rok.
Při výkladu o tom, jak včely vlastně fungují a jak se o ně má pečovat došlo i na praktickou ukázku s otevřením úlu, prohlídkou pláství i ochutnávkou nejčerstvějšího medu. Za bzukotu pak proběhla diskuse a tazatelé se dozvěděli spoustu dalších zajímavostí. Po besedě s panem Uváčikem by jeden chtěl hned také začít včelařit. K tomu nevšední rozhled po střechách Vinohrad. Velmi povedená akce.

Ve druhé části jsme se přesunuli do nově rekonstruovaných prostor studovny Knihovny Antonína Švehly a zúčastnili se od 18 hodin vernisáže výstavy Ne/vzrušující audience. Výstava prezentuje díla účastníků výtvarných kurzů DDM pro dospělé a seniory pod vedením lektora Petra Kožíška, který pohovořil i jako kurátor výstavy. Mladí byli zastoupeni alespoň jako účinkující hudebníci, soubor zobcových fléten Pimpinela ze ZUŠ I. Hurníka nebo dechový soubor Whats up. Mezi vystavujícími autory byli i členové našeho klubu.
Báječná atmosféra a úsměvy jen potvrdily, že vlastní tvorba přináší spoustu radosti, i když nemá ambice konkurovat profesionálům. A je moc dobře, že nejen mladí, ale i dospělí a senioři mohou tvořit pod odborným vedením. Obdivuji nadšení těch, kteří si vlastní tvorbou obohacují život, bez ohledu na věk, a mají kuráž představit své amatérské dílo ostatním. Sdílená radost je nakažlivá a stojí za podporu. Výstava potrvá do 23. 5. Doporučuji, přijďte se podívat a inspirovat se radostí z vlastní tvorby.

Text: Jaroslav Šolc
Foto: trc