Městská část Praha 2 pomáhá při obnově Masarykova lesa v Izraeli

Městská část Praha 2 pomáhá při obnově
Masarykova lesa v Izraeli

Městská část Praha 2 před dvěma lety věnovala sto tisíc korun Židovskému národnímu fondu. Peníze byly použity k revitalizaci lesa, který dostal Tomáš Garrigue Masaryk ke svým 80. narozeninám. Židovský národní fond nyní na společném setkání v rezidenci izraelského velvyslance ocenil významné dárce – městská část Praha 2 dostala děkovný certifikát za spolupráci na obnově Masarykova lesa v Izraeli.

Masarykův les se nachází nedaleko kibucu Sarid. Stotisícový dar na jeho obnovu dala městská část Praha 2 české pobočce Židovského národního fondu Keren Kayemeth LeIsrael – Jewish National Fund (KKL-JNF), který je nástupcem původního dárce lesa prezidentu Masarykovi, Československého výboru Keren Kayemeth LeIsrael.
Na Vinohradech žila před válkou jedna z nejpočetnějších židovských komunit v Československu. Věnujeme se jí několikaletým projektem Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, vydali jsme i stejnojmennou dvojjazyčnou publikaci. Na budově školy v Sázavské ulici, kde kdysi stávala jedna z největších světových synagog, jsme odhalili pamětní desku židovské vychovatelce Haně Epsteinové, zavražděné za druhé světové války v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Podpora obnovy Masarykova lesa v Izraeli je logickým pokračováním těchto našich aktivit,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Významné dárce uvítal v pražské rezidenci Jeho Excelence Daniel Meron, velvyslanec státu Izrael. Ocenění za městskou část převzal Michal Zuna, radní pro oblast bezpečnosti. „Praha 2 může být hrdá na to, že navazuje na záměr T. G. Masaryka a podílí se na revitalizaci tohoto lesa. Podpora projektu tak není pouze přátelské gesto ke státu Izrael, ale jasný signál o tom, že i ochrana životního prostředí je pro nás velmi podstatná,“ řekl po převzetí oceněníradní Michal Zuna.

První československý prezident na Vinohradech roky bydlel. Narodil se zde Jan Masaryk, který aktivně přispěl ke vzniku izraelského státu. Praha 2 má jak k Masarykově rodině, tak i Izraeli a židovství významné vazby. Masarykův les byl založen v roce 1930 u příležitosti 80. narozenin prvního československého prezidenta jako symbolické gesto za jeho zásluhy v boji proti antisemitismu. Z organizované sbírky byla tehdy zakoupena půda a vysázeno 13 tisíc sazenic stromů. Les bylo nyní nutné pročistit, upravit a vysázet nové sazenice. V podobě lesoparku má sloužit obyvatelům blízkých obcí a měst, a také jako připomínka letitých česko-izraelských vztahů.

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, vedoucí odboru a tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 26.06.2020 – webadmin@praha2.cz