Na radnici Prahy 2 bude babybox nové generace

Na radnici Prahy 2 bude babybox nové generace

O nákupu nového babyboxu pro vinohradskou radnici rozhodli v pondělí 12. června 2017 radní Prahy 2. Babybox nové generace bude podobně jako ten stávající umístěn u vchodu z Jugoslávské ulice, kde může být 24 hodin denně přístupný a přitom zaručit anonymitu toho, kdo do něj dítě vkládá. Radnice nové zařízení, zajišťující vyšší komfort pro miminko i jeho nálezce, pořídí za 294 936 korun.

Stávající vinohradský babybox byl zprovozněn 8. března 2010 ve spolupráci s organizací Babybox pro odložené děti – Statim, z. s., vedenou Ludvíkem Hessem. Radnice se tak stala první v hlavním městě, která k takovému rozhodnutí přistoupila. Hlavním impulsem bylo odložení novorozené holčičky v parku na Karlově náměstí, již se šťastnou náhodou podařilo objevit a zachránit. „Rozhodli jsme se pro takové případy zajistit novorozencům bezpečnější podmínky a důstojnější prostředí. A babybox nové generace, který nyní chceme koupit, tuto službu pro opuštěné děti ještě pozvedne na vyšší úroveň,“ říká starostka Jana Černochová a dodává: „Samozřejmě souhlasím s tím, že nejlepší babyboxy jsou ty bezdětné. Pokud se ale podaří zachránit jen jediné dítě, jemuž by hrozil neblahý osud, pak má tato služba velký smysl. Nám se za sedm let podařilo těch dětí zachránit pět.“

Prvním miminkem byla holčička, nalezená v září roku 2013. Dostala jméno Janička podle starostky, která zřízení babyboxu prosadila. V lednu 2015 následoval chlapeček Boris. A vloni dal babybox šanci na nový život třem novorozencům. V únoru sem byl uložen chlapeček Jan, v březnu tříměsíční holčička, kterou nálezci pojmenovali Andrea. Zatím posledním dítětem z babyboxu byla týden stará holčička. U sebe měla lahvičku s mlékem a papírek s nápisem „Maruška, 4. 11. 2016“.

Babybox nové generace je oproti tomu stávajícímu lépe zabezpečený a vybavený. Poskytuje větší komfort nálezcům dítěte, ale především zajišťuje větší bezpečnost a komfort pro miminko. Vnitřní prostor je monitorován a po zatížení váhového senzoru odesílá fotografie na předem určené e-mailové adresy. Nový babybox je napájen přes akumulátor, který zajistí jeho provoz při výpadku hlavního zdroje. Má svůj kontrolní panel, zobrazující informace o provozních stavech všech monitorovaných částí babyboxu, další podrobná hlášení a aktuální obrázek z kamery. Udržuje provozní teplotu na hodnotě 28°C a je zajištěn proti případnému přehřátí.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 12.06.2017 – webadmin@praha2.cz