OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: dětské hřiště U Vodárny (Zuzana Kricnerová 10.02.2020 15:06) – Obecné téma
  Dobrý den,
  bylo by možné přidat na dětské hřiště i houpačku pro malinké děti.
  Děkuji za odpověď
  Zuzana Kricnerová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.2.2020 8:38)

   Dobrý den,

   děkujeme Vám za Váš podnět, který se týká houpačky pro batolata. Bohužel doplnění jakéhokoliv dalšího herního prvku na toto hřiště nelze z důvodu zachování dopadových ploch kolem jednotlivých herních prvků dle norem. Pro menší děti lze využít pružinové kolébačky a pískoviště.
   Houpačky pro batolata, tzv. vajíčka, lze využít na nedalekém dětském hřišti Havlíčkovy sady (horní) nebo Riegrovy sady. Děkujeme za pochopení

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Stěhování - dočasné tání na chodníku (Petr H. 10.02.2020 11:01) – Doprava
  Dobrý den,
  pronajal jsem si byt v ulici Ječná - budova č. 10. Nyní nás čeká stěhování. V ulici je poměrně velký provoz a proto by bylo vhodné při stěhování zajet na chodník. Je možné k tomuto dočasnému stání (cca 2 hodiny) vyřídit nějaké povolení ? Chodník je dosti široký aby i po zaparkování dodávky bylo možné projet s kočárkem apod.

  Děkuji předem za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.2.2020 11:22)
   Dobrý den,
    
   v takovémto případě je potřeba vytvořit okótovaný situační nákres požadovaného záboru, kdy bude zachován průchozí profil o minimální šíři 1,5 metru, kdy budou zachovány rozhledové poměry na přilehlém přechodu pro chodce a kdy nebude zábor zasahovat do rabátek přilehlé vegetace.
   S takovýmto situačním nákresem je třeba vyjednat souhlas Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s., jakožto správce/vlastníka dané komunikace, a současně vyjednat souhlas Policie České republiky, Odboru služby dopravní policie, jakožto orgánu státní správy příslušného k posouzení bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Pod chodníkem se většinou nacházejí inženýrské sítě, takže je potřeba v první řadě oslovit Technickou správu komunikací hl. m. Praha, a. s.; pokud Vám dají souhlas, není problém ze strany odboru dopravy a územního rozvoje vydat povolení k záboru chodníku.
   V případě souhlasu obou výše uvedených subjektů může místní silniční správní úřad na základě předem podané žádosti o zvláštní užívání komunikace takové užívání povolit.
   Toto je jediná legální možnost, jak takový zábor legalizovat. Každé jiné jednání může být posouzeno jako nepovolené zvláštní užívání komunikace s uložením pokuty až 50.000 Kč pro fyzickou osobu, a až 500.000 Kč pro osobu právnickou.
    
   S pozdravem
   Marek Šebestík
   odbor dopravy a územního rozvoje
 • Otázka: zábor prostoru (Alena Sittová 06.02.2020 10:05) – Obecné téma
  Dobrý den, V Mánesově ulici č.20 před kavárnou Kaaba jsou umístěny nádoby se vzrostlými rostlinami, stojany s popelníky a další předměty Zasahují do prostoru chodníku, pokud je ještě před kavárnou zaparkované vozidlo, je průchod omezen- např.pro kočárky.Je tento zábor chodníku povolen, resp.je povoleno umísťování těchto překážek ? V neposlední řadě - nyní jsou tam umístěny i sklenice se svíčkami. Je i toto povoleno - otevřený oheň na veřejném prostranství ?
  Jak jsem se informovala, je často problém se zabíráním chodníku ze strany kavárny- zvláště pak v letních měsících, kdy umožňují venkovní sezení - na chodníku !
  Také by mě zajímalo, jak je možné, že je u stěny kavárny rozebrána část dlažby a umožněn tak růst keře.
  Podle názoru nájemníků i z okolních domů se stížnosti na provozovatele kavárny nikterak neřeší - s tím souvisí i opakované rušení nočního klidu hlasitou hudbou a hlukem návštěvníků dlouho do noci.
  Děkuji, Sittová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.2.2020 10:47)
   Dobrý den,

   na adrese, kterou uvádíte, neevidujeme žádný zábor. Obrátili jsme se na městskou policii, aby uvedené místo častěji kontrolovala. Poslední zpráva je, že květináče byly odstraněny zpět do provozovny (řešeno domluvou). Tím samozřejmě nelze vyloučit případnou žádost a povolení záboru za úplatu, zatím tomu tak ale není - tedy vše, co je před provozovnou na chodníku, tam nepatří. Takové situace včetně hluku a rušení nočního klidu řeší městská policie, pobočka v Korunní 15 (stálá služba 222 025 250 nebo 222 025 251).

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: dotaz (Carmen Marešová 29.01.2020 16:44) – Bydlení
  Dobrý den,chci se zeptat, když bych se chtěla přihlásit k trvalému pobytu do bytu k nájemnici která má smlouvu s majitelem domu tak co k tomu potřebuji? Majitel o tom nemusí vědět?
  děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.2.2020 16:14)

   Vážená paní Marešová,

   ve Vašem případě postačí, když se společně se svým občanským průkazem a s nájemnicí a její nájemní smlouvou dostavíte na oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel ÚMČ Praha 2 (hala 038a). Držitelka nájemní smlouvy Vám jako oprávněná osoba ve smyslu zákona o evidenci obyvatel udělí souhlas s přihlášením k trvalému pobytu a tato změna bude okamžitě zaevidována v informačním systému evidence obyvatel (samozřejmě za předpokladu, že se jedná o nemovitost v Praze 2). Následně si můžete hned požádat o nový občanský průkaz.

   Souhlas majitele tedy nepotřebujete, nicméně ten se o tom dozví, jelikož zákon o evidenci obyvatel ukládá ohlašovně povinnost oznámit vlastníku objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu u oprávněné osoby ve lhůtě 15 dnů od zaevidování změny, vč. jména, příjmení a data narození oprávněné osoby.

   V případě dalších dotazů mě prosím neváhejte kontaktovat na tel. č. 236 044 100.

   S pozdravem

   Mgr. Martin Libruška

   vedoucí oddělení osobních

   dokladů a evidence obyvatel

   odboru správních agend

 • Otázka: Dotaz (Josef Mrózek 04.02.2020 15:36) – Doprava
  Dobrý den, chci se zeptat, zda se bude nějak předělávat tramvajová zastávka Svatoplukova směr z centra. Děkuji za odpověď.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.2.2020 15:03)
   Dobrý den,

   situace kolem provizorní zastávky Svatoplukova je stále stejná: má se předělávat, koordinátorem prací je TSK Praha. a. s. Dnes není jejich web dostupný, městská část Praha 2 nemá k dispozici informace o postupu prací. Počítá se s kanalizací, telekomunikacemi apod. Předběžný termín je 04/2020 až 12/2021, ale to jsou termíny navržené TSK, které nemůže MČ Praha 2 nijak ovlivnit a ani garantovat.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Nadrazi Vysehrad/Svobodova (Iva Mala 26.01.2020 15:40) – Obecné téma
  Uzemi kolem trate u ulice Svobodova je nejenom higienicky ale take bezpecnostni hazard. Hromadi se tam odpadky, uzemi neni pod dohledem policie, trat je take volne pristupna a tim padem kazdy - vcetne deti (naproti je skola) - se muze dostat prijizdejicim vlakum. Jsem si vedoma majetkovych problemu v otazce nadrazi a take komplexni problematice revitalizace trati u Vytone. Jsem si take vedoma ze vyjednani mezi Prahou 2 a SZDC je pomerne slozite. Na druhou stranu, stav uzemi kolem nadrazi se uz leta nemeni - nebo zhorsuje - a ma to dopad na celkovou kvalitu zivota pro nas obcane. Jednou bych rada slysela co lze udelat a co konkretne Praha 2 podnika aby se tato "situace" uz konecne vyresila.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.1.2020 16:53)

   Vážená paní Malá,

   městská část Praha 2 se znepokojením sleduje situaci týkající se budovy nádraží Vyšehrad, která je ojedinělou nemovitou památkou. Dlouholetá nečinnost vlastníka vede bohužel k postupné devastaci památky. Zároveň okolí je v neudržovaném stavu. Opakovaně vyzýváme vlastníka spol. RailCity Vyšehrad, s. r. o., aby zabezpečil objekt a zajistil na okolním pozemku pořádek. Výsledkem je absolutní nečinnost této společnosti. Poslední výzva byla odeslána 15. 10. 2019 odborem dopravy a územního rozvoje, ÚMČ Praha 2. Obdobným způsobem se postupuje i ve vztahu ke Správě železnic, s. p., a  Českým drahám, a. s., jejichž pozemky jsou v sousedství. Bohužel se nejedná o znečišťování veřejného prostranství, které by mohl  ÚMČ Praha 2 sankcionovat. I nadále budeme apelovat na vlastníky dotčených pozemků na zajištění řádných úklidů.

   Ing. arch. Václav Vondrášek
   místostarosta

 • Otázka: Rozbité zábradlí v ulici Na Zbořenci (Monika Erbenová 22.01.2020 23:04) – Obecné téma
  Dobrý den,

  v ulici na Zbořenci je již od podzimu rozbité zábradlí (viz foto). Prosím, kdy se plánuje jeho oprava? Situace je nebezpečná, nedaleko v ulici je mateřská škola, denně kolem procházejí děti, které mohou spadnout z relativně vysoké zdi.

  Děkuji Vám za odpověď,

  Monika Erbenová

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.1.2020 7:55)

   Dobrý den, paní Erbenová,

   Váš dotaz jsme předali správci, kterým je a. s. Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Níže je odpověď příslušného pracovníka.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin


   Dobrý den, oprava je zadána. Dodavatel slíbil termín dokončení do konce ledna. Zaurguji opravu.

   S pozdravem

   Tomáš Janoušek

   správní technik

   Technická správa komunikací hlavního města Prahy, a.s.

 • Otázka: Štrunc (David 10.01.2020 8:23) – Obecné téma
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je opravdu třeba, aby se park U Vodárny i v této roční době čistil fukarem. Myslím, že například dnes, když jsou na něm kaluže a celý podklad je mokrý, nemá to z hlediska písku, který je třeba uklidit význam. Pochopil bych to ve chvíli, kdy je v parku spadané listí ani to tam dnes není. Myslím, že se jedná o způsob, který je neekonomický, zbytečně hlučný a navíc se tak v centru zbytečně dostávají do vzduchu další splodiny, kterých z dvoutaktního motoru vzniká nepoměrně víc, než z aut. Je mi trochu trapné psát každý půlrok, mám však pocit, že každý půlrok firma zkouší, jestli to lidem stále vadí. Tak bych rád zdělil, že ano, vadí! Používejte prosím košťata stejně, jako se vám to dařilo v létě. Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 21.1.2020 13:05)

   Vážený pane Štrunci,

   děkujeme Vám za podnět, který se týká používání fukaru na dětském hřišti U Vodárny.

   Na území Prahy 2 se nachází cca třetina dětských hřišť s povrchem z tartanu, což je umělý, dosti porézní povrch, odkud lze jemný písek, který děti roznášejí z pískoviště po celém hřišti ven, vymést velmi těžko. Tento písek roznášený dětmi je i pod herními prvky a v neposlední řadě i v herních prvcích (tubusy, plošiny apod.), kam by se úklidová firma s košťaty nedostala, proto je zde použití fukaru jediná efektivní možnost. Vhledem k tomu, že tato celkem čtyři dětská hřiště s tartanovým povrchem jsou i prostorově náročné /velké plochy/, je zde použití fukaru i z hlediska časové úspory pro pracovníky úklidové firmy na místě.

   S pozdravem

   Ing. Lucie Machová

   referent odboru životního prostředí

   správa dětských hřišť

 • Otázka: kontejnery na tříděný odpad (Svačinová 14.01.2020 12:24) – Životní prostředí
  Můžete prosím zajistit kontejnery poblíž Žitné ulice (Karl.nám.je velmi daleko,pro starší lidi nedosažitelné) a dále úklid ulice Žitné na straně spadající pod Prahu 2?
  DěkujiSv.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.1.2020 17:13)

   Vážená paní Svačinová,

   s vytvořením nového veřejného stanoviště nádob na tříděný odpad v ul. Žitná nepočítáme, ale je možné umístit nádoby na tříděný odpad přímo do daného domu. O ty však musí požádat vlastník nemovitosti nebo jím pověřený správce. Nádoby jsou pro bytové domy zdarma. Podrobnosti naleznete zde http://www.praha2.cz/Umisteni-nadob-na-trideny-odpad-zdarma-pro-vlastniky-bytovych-domu .

   Požadavek na úklid ulice předáme společnosti Komwag.

   S pozdravem

   Dana Hrachová

   pověřena vedením odd. ochrany ŽP

 • Otázka: Lime koloběžky (Šálek 14.01.2020 8:16) – Doprava
  Poté co Praha 1 uvedla že Lime eliminuje, se většina koloběžek přesunula kupodivu na Prahu 2.Kdy s nimi skoncuje i tato městská část. Jakou "oblibu" mají tyto koloběžky mezi Pražany ilustruje sníme ze Štěpánské !
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.1.2020 8:51)

   Dobrý den,

   krom toho, že přikládáte fotografii koloběžky z Prahy 1, musím konstatovat, že Praha 2 byla iniciátorem, aby byla upravena pravidla (legislativa) pro jízdu a hlavně parkování těchto vozítek a vyhranila se proti memorandu podepsanému mezi hl. m. Prahou a provozovateli těchto vozítek, kdy nakonec bylo hl. m. Prahou toto memorandum vypovězené. Praha 2 jako jediná ze všech městských částí nesouhlasila s provozem těchto elektrokoloběžek na svém území do doby, než budou utvořena taková pravidla, která budou znemožňovat pohazování koloběžek kdekoli po pozemních komunikacích a nebudou ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu, chodce a zvláště pak nevidomé spoluobčany; zároveň požadujeme, aby elektrokoloběžeky naplňovaly vyhl. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel. Na tom i nadále trváme.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvojeZveřejněno: 12.04.2010 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout