OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Farmářské trhy (J.Kebrdlová 11.03.2019 23:18) – Obecné téma
  Dobrý den, budou opět letos farmářské trhy na Tylově náměstí? Byl již vybrán nový provozovatel? Díky
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.3.2019 9:42)
   Dobrý den, paní Kebrdlová,

   ano, farmářské trhy na Tylově náměstí opět budou. Výsledky výběrového řízení bude schvalovat Rada městské části na svém jednání 18. března 2019. O termínu otevření trhů budeme veřejnost informovat prostřednictvím Novin Prahy 2 a webové stránky www.praha2.cz.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: koloběžky LIME, Praguebike atp. (Pelikánová 09.03.2019 16:00) – Doprava
  Vážení,

  po dnešní projížďce autem Prahou jsem x krát narazila na účastníky silničního provozu v podobě :


  LIME koloběžek, Praguebike skupin kol, City-bike atd. a tito :

  1/ zásadně nepoužívají helmy /není to náhodou pro tyto účatníky sil .provozu povinné pod sankcí, pokutou ?
  2/ jezdí jak po silnici i po chodnících /dle jakého předpisu je v Praze umožněna jízda po chodníku ?????
  3/ koloběžky jsou parkovány kdekoli - dle jakých předpisů a na základě čeho mají soukromé subjekty oprávnění parkovat na chodnících Prahy ???

  Ptám se dále :

  4 / jak kontroluje všechny tyto 3 body Městská policie a jak je pokutuje/jízda po chodníku, parkování, přilba/ ?kolik bylo v roce 2019 rozdáno cca pokut ?
  5/ jak kontroluje živnostenský úřad příslušné MČ tyto firmy z hlediska toho jak jsou služby-poskytování koloběžky , kola /bez helmy-která je nutná dle dopravních předpisů ? resp . jak je ošetřeno , aby tyto firmy vyžadovaly svých po zákaznícíh dodržování platných vyhlášek ?
  6/ jak je jednoznačně identifikovatelná koloběžka nebo kolo , které se stane účastníkem nehody, srazí chodce apod? SPZ nebo jiné značení značku nemá , a jak je to pak s vymáháním případných škod ? Jsou tyto firmy pojištěny pro tyto případy a je to vyžadováno při povolování živnosti?


  děkuji za zodpovězení všech 6 otázek

  s pozdravem

  Ludmila Pelikánová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.3.2019 9:39)

   Dobrý den paní Pelikánová,

   provoz elektrokoloběžek při jejich pohybu na chodnících a silnicích se řídí zákonem č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Je to stejné jako by se jednalo o jízdu na kole. V parcích je jejich jízda zakázána vyhláškou Magistrátu hl. m. Prahy. S provozovatelem koloběžek je v současné době dohodnuto, že Praha 2 patří do červené zóny a provoz koloběžek je na jejím území zakázán. Pokud se pohybuje koloběžka na území Prahy 2, jedná se vždy o přestupek a MP Prahy 2 přestupce řeší. V posledních čtrnácti dnech MP Prahy 2 pokutovala více než patnáct osob, které se dopustily přestupku při jízdě na elektrokoloběžkách na území Prahy 2.

   Co se týče svévolného odkládání koloběžek v různých místech Prahy, je to druh záboru a měl by být postihován, pokud není místo k této činnosti určeno. Doporučuji vznést dotaz na náměstka primátora hl. m. Prahy pro dopravu pana Adama Scheinherra, který rozeslal starostům městských částí Prahy dopis se žádostí o schovívavost k provozovateli a provozu elektrokoloběžek. Praha 2 i přes tento dopis klade důraz na dodržování zákonů ze strany provozovatele a osob, které na koloběžkách jezdí.

   Živnostenský úřad je orgánem státní správy a MČ Praha 2 jako samospráva do jeho rozhodování nemůže zasahovat. Pouze vám tlumočím stanovisko, které jsem od ŽÚ pro Prahu 2 obdržel. Pronájem věcí movitých je obor živnosti volné. Výroba, obchod a služby uvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona, tudíž dle zákona nejsou požadovány žádné doklady týkající se provozu živnosti.

   Pokud chcete znát způsob a druh pojištění, musíte požádat přímo provozovatele. Tato informace není pro ÚMČ Prahy 2 dostupná.

   Koloběžka ani kolo nemají RZ a při jakékoli nehodě nebo jiném protiprávním jednání je osoba jedoucí na koloběžce identifikována na základě dokladu totožnosti.

   S pozdravem

   Jan Mikeš

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: oprava cest v Riegrových sadech (Kateřina Jechová 08.03.2019 19:06) – Životní prostředí
  Dobrý den,

  za jakým účelem jsou v Riegrových sadech opětně rozkopávány nově osazené obrubníky? Viz foto. Děkuji za odpověď.

       
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.3.2019 13:10)

   Dobrý den paní Jechová,

   v současné době probíhá studie „chytrý park“ v  rámci akcí SMART CITY.  Jako pilotní projekt byly vybrány Riegrovy sady, kde se počítá např. s regulací intenzity osvětlení lamp veřejného osvětlení. Z tohoto důvodu vznikla potřeba položení pevných průchodek za účelem  propojení jednotlivých části parku pro budoucí protažení kabelů před položením finálních povrchů – asfaltů. Pokládka první asfaltové vrstvy se bude realizovat v termínu  od 20. 3. 2019 a finální vrstva od 27. 3. 2019. Žulové obrubníky budou osazeny zpět.

   S pozdravem

   Věra Kubrová

 • Otázka: Dotaz (Tomáš Fučikovský 05.03.2019 17:47) – Školství
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik je možné podat přihlášek do první třídy ZŠ
  Děkuji za odpověď.
  Tomáš Fučikovský
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.3.2019 9:33)

   Dobrý den,

   je možné podat přihlášku na libovolný počet základních škol. Ovšem je třeba počítat s tím, že do jiné školy než spádové se nemusí Váš prvňáček dostat. Za předpokladu, že si nakonec vyberete jinou školu než spádovou a Vaše dítě bude přijato, bylo by určitě vhodné ostatní školy upozornit.

   Odbor školství

    

 • Otázka: rekonstrukce Vinohradské (Jan Bača 04.03.2019 11:01) – Zóna placeného stání
  Kolik parkovacích míst bude postiženo rekonstrukcí Vinohradské a jak bude zajištěno parkování pro postižené řidiče. Na mapce je trasa pro autobus vedena z nám. Jiřího ulicemi Polská a Třebízského, ale v Mánesovce má být zákaz zastavení, i když tam autobus jezdit nemá. Jak to je tedy správně?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.3.2019 12:55)

   Dobrý den,

   v druhé etapě pojede náhradní autobusová doprava (NAD) Mánesovou od ul. Třebízského po ul. Blanická. Mánesovou povede objízdná trasa pro IAD za Vinohradskou, která bude průjezdná pouze k nám Jiřího z Poděbrad a dopravní značky zákaz zastavení jsou zde na 9. 3. 2019, aby se mohla otočit jednosměrnost v ul. Mánesova a druhý den, nebo tentýž den se bude v ul. Mánesova opět parkovat, alespoň tak nám to sdělil ODA MHMP, která je příslušným silničním správním úřadem na komunikaci I. třídy a tudíž i objízdné trasy spadají do jejich kompetence. Jinak vyparkovaná by měla být některá nároží a tam, kde bude mít NAD prozatímní zastávky jako jsou nám. Míru, Italská, Třebízského, Vinohradská tržnice, Blanická, I. P. Pavlova.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Hlasitá hudba na farmářských trzích (Dan Richter 02.03.2019 13:11) – Životní prostředí
  Zajímalo by mě, proč musí hrát v sobotu celé dopoledne na náplavce živá hudba, která ruší obyvatele nábřeží. Jako by nestačil zvýšený ruch návštěvníků farmářských trhů. Parkování kde se dá, městská policie neřeší.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.3.2019 10:43)

   Dobrý den,

   Váš dotaz ohledně hlasité hudby v době konání farmářských trhů bude zaslán koordinátorovi správy náplavek panu Nejedlému ze společnosti TCP, a. s.  V případě opakovaného problému na náplavce, např. s hlukem, se můžete okamžitě obrátit na shora uvedenou osobu telefonicky 724 505 660, aby mohl být operativně zjednán pořádek. Pokud se jedná o parkování a údajně nečinnost městské policie, tento poznatek bude předán řediteli obvodního ředitelství městské policie v Praze 2 k případnému přijetí opatření.


   Oddělení stížností

 • Otázka: Akce v parku (HELENA DAVIDOVA 28.02.2019 1:09) – Obecné téma
  Dobry den,
  chtela jsem se zeptat, na koho se muzu obratit v otazce usporadani venkovni akce v parku, kde bude DJ, pripadne nejaky food truck a stanek s pitim.

  Predem dekuji,
  s pratelskym pozdravem
  H.D.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 28.2.2019 14:11)

   Dobrý den,

   pro více informací o možnostech výpůjčky a pronájmu veřejných prostranství ve správě městské části Praha2 prosím kontaktujte Ing. Kristýnu Chvátalovou (kristyna.chvatalova@praha2.cz).

   Ve zprávě uveďte více informací o akci (termín akce včetně instalace a deinstalace a čas samotné akce, plocha záboru a reklamy, vstupné akce, počet prodejních stánků, předpokládaný počet návštěvníků akce, rozsah hudební produkce a nutnost použití zesilovače, počet žádaných povolení vjezdu), aby mohlo být doporučeno místo konání.

   Žádost o pronájem nebo výpůjčku včetně pravidel naleznete na webu městské části http://urad.praha2.cz/Odbor-zivotniho-prostredi-1. Žádost je nutné podat na podatelnu 45 dní před konáním akce. K žádosti přiložte popis akce a mapu s vyznačením záboru.

   S pozdravem,

   Ing. Kristýna Chvátalová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Zanedbaný chodník Oldřichova (M. Marková 27.02.2019 14:59) – Doprava
  Hezký den,

  chci se zeptat, zdali můžeme městskou část požádat o opravu chodníku v Oldřichově ulici. Vymývaná dlažba je za hranicí životnosti, mnoho částí je uvolněných a popraskaných,s řadou prohlubní ve kterých se tvoří kaluže a obrubníky jsou uvolněné, či propadlé.

  Jménem sousedů předem děkujeme.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.2.2019 15:19)
   Dobrý den,

   jelikož chodníky v Oldřichově ulici jsou ve vlastnictví hl. m. Prahy, předáváme Váš dotaz správci pozemních komunikací TSK hl. m. Prahy, a. s. Zároveň bych Vám chtěl sdělit, že MČ Praha 2 zařadila celou rekonstrukci chodníků v ul. Oldřichova do chodníkového programu na rok 2019, který byl předán na TSK hl. m. Prahy již v roce 2017.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: sociální byt -bydlení (Trojan 15.02.2019 8:30) – Bydlení
  Kdo může žádat o přidělení sociálního bytu a jaká jsou kritéria, co je nutné doložit.
  Kde je vyvěšena nabídka sociálních bytů ? ?Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.2.2019 12:37)

   Dobrý den,

   podmínky a kritéria jsou dána Pravidly sociální bytové politiky http://urad.praha2.cz/V-oblasti-majetkove. Pravidla zároveň stanovují, kterým skupinám obyvatel jsou tyto byty určeny – seniorům, mladým rodinám, osobám se zdravotním postižením a osobám sociálně potřebným.

   Žádost je třeba podat na předepsaném formuláři vč. příloh (jejich seznam je na formuláři uveden). Formuláře žádosti jsou k dispozici také na webových stránkách městské části http://urad.praha2.cz/Odbor-majetku-a-investic-1 (senioři, zdravotně postižení, mladé rodiny) http://urad.praha2.cz/Humanitni-odbor (sociálně potřební). Jak vyplývá z výše uvedených pravidel, není počet ani lokace sociálních bytů předem dána, jejich nabídka proto nemůže výt vyvěšena.

   Humanitní odbor

 • Otázka: fialové zóny (Maršík 14.02.2019 21:28) – Zóna placeného stání
  Dobrý den,

  Zajímalo by mě, jak je možné, že na fialových zónách jsou udělovány pokuty za „zákaz zastavení“. Zastavil jsem na tomto vyhrazeném parkovišti v Praze 2 na cca 2 minuty a dostal jsem po vyfocení autem Eltoda 500 Kč pokutu. Když jsem se byl na tento postup přeptat, byl mi sděleno, že musím nejdříve zaplatit a pak zaparkovat. Pokud zaparkuji, a o chvíli později zaplatím parkovné, je to také tolerováno. Když ovšem zastavím, vyfotí mě auto a já odjedu (zapomněl jsem peněženku, někoho vysazuji, atp), tak mě pokuta nemine.

  V zákoně o provozu na pozemních komunikacích jsem nikde nenašel, že by byl zákaz zastavení na parkovišti s parkovacím automatem. Mohl by se k tomuto problému někdo vyjádřit.

  Děkuji s pozdravem Radek Maršík
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.2.2019 12:18)

   Dobrý den, pane Maršíku,

   v tzv. fialové zóně je podstatné označení zóny dopravní značkou IP 13c (parkoviště s parkovacím automatem), která ukládá řidiči povinnost „řídit údaji na značce, dodatkové tabulce nebo na parkovacím automatu (hodinách) a vodorovným značením – bílou přerušovanou čarou.“  Na rozdíl např. od dopravní značky IP 11b (parkoviště kolmé nebo šikmé stání) označující místo, kde je dovoleno zastavení a stání) nebo dopravní značky IP 13e (parkoviště K+R) označující parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, dopravní značka IP 13c ve svém významu a užití vůbec neřeší, jestli v úseku, na který dopadá, může vozidlo zastavit a stát nebo jen zastavit a stát již nikoliv, nýbrž řidiči ukládá jinou, výše uvedenou povinnost.

   Z tohoto důvodu se ve fialové zóně zásadně neuplatňuje ust. 27 odst. 1 písm. o) zákona o silničním provozu, týkající se výjimky ze zákazu zastavení a stání na vyhrazeném parkovišti a umožňující řidiči vozidla, pro které není parkoviště vyhrazeno na vyhrazeném parkovišti zastavit a stát, po dobu, která které nepřekročí dobu tří minut a přičemž zastavení a stání neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno („Řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.“). Dopravní značka IP 13c neoznačuje vyhrazené parkoviště, neboť vyhrazené parkoviště označuje dopravní značka IP 12 (která také spolu s modrým vodorovným značením vyznačuje tzv. modré zóny).

   Pokud řidič, který nemá na vozidlo, resp. na jeho registrační značku, vystavené dlouhodobé rezidentní či abonentní (či jiné) parkovací oprávnění v běžných případech vjede s vozidlem do fialové zóny, vzniká mu povinnost řídit se údaji na značce IP 13c, dodatkové tabulce nebo na parkovacím automatu (hodinách), tj. uhradit částku za předpokládanou dobu parkování prostřednictvím parkovacího automatu nebo prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin. Systém je nastaven s dostatečnou časovou prodlevou umožňující provedení jednoho z uvedených způsobů úhrady parkovného, aniž by při monitoringu dodržování režimu parkování v zónách placeného stání monitorovacími vozidly bylo parkování vozidla hned vyhodnoceno jako neoprávněné.

   Odbor správních agendZveřejněno: 12.04.2010 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout