OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: parkování služebního hybridního vozidla (Klára Wawreynová 29.07.2020 11:33) – Zóna placeného stání
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je stále možnost získat roční parkování služebního hybridního automobilu Toyota Auris - sídlo organizace je v Českých Budějovicích za 100 Kč. Již jsme tuto možnost využili a to v době mezi 31.10.2018 - 31.10.2019. Jedná se nám o parkování v městské části Praha 2. Pokud tato možnost stále je, co je potřeba pro další získání udělat? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.8.2020 13:23)
   Dobrý den, paní Wawrenyová,

   kontaktujte prosím přímo výdejnu telefonicky 236 044 266 nebo 236 044 371 (nebo prostřednictvím e-mailu zps@praha2.cz), k odpovědi potřebují pracovníci více informací.

   Hezký den,
   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Restaurační předzahrádky (Josef Mička 29.07.2020 0:16) – Obecné téma
  Dobrý den, chci se informovat jak je možné, že u velkých restauračních provozú -Sokolovna ve Slezské nebo Vinohradský parlament v Korunní ulici je tolerováno denodenní porušování zavírací doby ve 22:00 na předzahrádkách na chodníku.Obsluha poskytuje lidem po této hodině regulérně servis, či je nechává venku popíjet a hlučet kolikrát přes půlnoc. K lidem kteří musí v této lokalitě žít je to značně nefér, natož k ostatním podnikúm které zahrádky v deset příkladně zavírají. Nechci každý den volat MP která má jistě důležitější úkoly ale toto je tak notoricky známý fakt, že to musí odpovědní lidé na radnici o těchto dvou podnicích vědět. Udělejte s tim prosím něco...Děkuji
  • Otázka: park - pítka (Libuše Dočekalová 22.07.2020 10:47) – Životní prostředí
   Posílám ještě dodatek k diskusi o vodních prvcích pro zvířata v parcích v letních vedrech. Odpovědí mi bylo vysvětlení, že voda v bazénku je chemicky upravená... Můj dotaz v diskusi není jediný, smysluplnější a logičtější je reakce Prahy 3, která nainstalovala v parcích 16 pítek pro ptáky a ježky. Viz: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/649316/osvezeni-pro-ptaky-a-jezky-praha-3-nainstalovala-v-parcich-16-novych-pitek.html
   L. Dočekalová
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.7.2020 13:31)

    Vážená paní Dočekalová,

    děkujeme za Váš zájem a k dotazu uvádíme následující. Zvířata si umí zdroj vody v přírodě najít sama a v případě ptáků nelze opomíjet jejich schopnost létání, která jim možnosti napojení výrazně rozšiřuje. Stejně jako v Praze 3 se i na území městské části Praha 2 sem tam objeví v chodníku či komunikaci propad asfaltu, ve kterém se po dešti drží voda a může být označen jako pítko pro zvířata. Také v našich parcích se občas objeví miska s vodou, která je určena pro tyto účely a této občanské iniciativě se meze nekladou. Dešťová voda je bezpochyby pro zvířata lepší nežli voda z vodních prvků, která se za teplého počasí rychleji kazí, a proto musí být chemicky ošetřena. Vodní prvky byly v parcích budovány primárně pro okrasnou funkci a ke zpříjemnění prostředí pro jejich návštěvníky a bez chemické úpravy by tato funkce nebyla udržitelná.

    S pozdravem

    Ing. Michal Štěpánek

    vedoucí oddělení správy zeleně

  • Otázka: Změna značení v Americké (Tomáš Straka 21.07.2020 13:19) – Doprava
   Dobrý den,
   dnes jsem si všiml změny dopravního značení v Americké ul., můžete poslat odkaz na nějakou vysvětlující dokumentaci? Zajímal by mne jednak účel této změny, dále pak doporučená výjezdová trasa z ul. Jana Masaryka nahoru na Francouzkou.

   Děkuji,
   Tomáš Straka
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 21.7.2020 13:20)
    Dobrý den,

    již na začátku měsíce jsme avizovali proměnu náměstíčka na webu, jde o projekt Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha), jenž je popsán zde https://www.iprpraha.cz/zidleaplacky.

    Měl by trvat do října, přesný termín není stanoven ani u záboru, který se toho místa týká.

    Hezký den,

    Petr Tomíšek
    webadmin

    umístění mobiliáře
    vozovka 757 m²
    Americká X Záhřebská
    7. 7. 2020
  • Otázka: kaskádová fontána v parku Folimanka (Jiří Hunyady 18.07.2020 22:53) – Životní prostředí
   Dobrý den, dle Vašeho minulého příspěvku není dovolen vstup osob ani psů do kaskádové fontány se sochami u dětského hřiště v parku Folimanka z důvodu, že voda je chemicky ošetřena.

   Bylo by možné umístit v blízkosti fontány ceduli právě s tímto varováním?? I přesto, že je zde nyní nové mlhoviště, děti i psi si v kaskádové fontáně stále hrají a jde tedy o riziko na jejich zdraví. Rodiče o tomto riziku bohužel nemohou vědět.

   Myslím že nestačí pouze cedule se zákazem vstupu, která je u druhé kruhové fontány, ale co by opravdu pomohlo je upozornění o chemickém ošetření vody, na které si opravdu každý dá pozor.

   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 20.7.2020 14:16)
    Dobrý den,

    děkujeme za Váš podnět, určitě značení zvýrazníme. Mlhoviště je zcela bezpečné, tam voda upravovaná není.

    Hezký den,

    petr Tomíšek
    webadmin
  • Otázka: Glyfosát v Praze 2: dělá Černochová z lidí hlupáky? (Dan Richter 10.07.2020 12:12) – Životní prostředí
   V létě 2020 opět zbělaly okraje trávníků a kolem stromů v ulicích se zelený porost proměnil v mrtvou bílou hmotu. Je pro ODS stále důležitější ekonomická výhodnost glyfosátu než zdraví lidí? Už dávno se ví, že glyfosát způsobuje podráždění dýchacích cest, může narušovat hormonální systém, dostává se do vody a půdy. Když se dostanou do kontaktu s glyfosátem v trávě psi, mají podrážděné tlapky a mohou dokonce i zvracet a mít krvavé průjmy (vyjádření chovatelů na sociálních sítích).

   Nejnovější odpověď Prahy 2 zní jako vždy: My za nic nemůžeme, to Technická správa komunikací (TSK), která má většinu chodníků a vozovek u nás na starosti. Přitom ve veřejném rejstříku je vidět, že TSK najala na údržbu chodníků společnost Komwag, kde má vlastnický podíl také Praha 2. Členkou představenstva je starostka Prahy 2 Jana Černochová, v dozorčí radě sedí místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí Václav Vondrášek.

   To už může Černochová rovnou použít Cyklon B, který pod názvem Uragan D2 stále vyrábí Draslovka v Kolíně nad Labem.

   P.S. Na oranžových vozech KOMWAG je nápis “čistě a ekologicky”

    
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 16.7.2020 12:05)

    Dobrý den, pane Richtře,

    MČ Praha 2 se při správě svěřeného majetku již dlouhodobě snaží, aby používání herbicidů bylo stále více na ústupu. Postupně jej ve větší míře nahrazuje použití horké páry, což je po krátké době vizuálně téměř neodlišitelné od chemické likvidace. Nevýhodou však zůstává malá účinnost, nutnost opakování a s tím související ekonomická náročnost. Dle informace z Komwagu firma kritizovaný, byť nezakázaný výrobek Roundap, již několik let nepoužívá. Nasazení konkrétní metody likvidace plevele v ulicích nespravovaných MČ je čistě rozhodnutím pracovníků Komwagu, se kterým radnice Prahy 2 nemá co do činění. Zmíněný postřik v ulicích byl objednán TSK.

    Připomínám, že jak členka představenstva starostka Prahy 2 Jana Černochová, tak člen dozorčí rady místostarosta Václav Vondrášek nemají z titulu svých funkcí možnost jednat v rozporu s předpisy a zasahovat do přímého řízení společnost Komwag. Obsahem povinností obou zástupců je zejména rozhodování o podnikatelských záměrech v krátkodobém a střednědobém horizontu. Dále jde o kontrolu plnění právních povinností, kontrolu obsahu účetních dokladů a přezkum správnosti účetních výkazů. Své postavení ve společnosti vykonávají zcela dobrovolně a bezplatně, byť za to ručí celým svým majetkem. Takový přístup je ojedinělý a měl by být spíše oceněn. Zástupci MČ v těchto orgánech v žádném případě nemohou ovlivňovat, jakým způsobem bude společnost plnit služby objednané cizími subjekty a ani TSK hl. m. Prahy.


    Hezký den,

    Petr Tomíšek
    webadmin

  • Otázka: Folimanka - kaskádová fontána (Petr Kadlec 13.07.2020 11:41) – Životní prostředí
   Dobrý den, zajímal by mne režim obnovené kaskádové fontány u dětského hřiště v parku Folimanka. Je do ní dovolen vstup dětí? Fontána svým provedením včetně soch přirozeně láká děti, aby se zde smočily jako v brouzdališti. K témuž láká i psy. Je vstup do fontány dovolený, byť "na vlastní nebezpečí"? Předem děkuji za vyjádření.
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.7.2020 14:59)
    Dobrý den pane Kadleci,
     
    do obnovené kaskádové fontány není dovolen vstup osob ani psů (voda je chemicky ošetřena). K osvěžení by mohly děti využít nově vybudované mlžítko u dětského hřiště.
     
     
    Hezký den,

    Petr Tomíšek
    webadmin
  • Otázka: testovani - Covid 19 (bela denemarkova 09.07.2020 19:22) – Obecné téma
   existuje misto pro testovani senioru na Covid v Praze?
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.7.2020 10:12)
    Dobrý den,

    městská část Praha 2 nezřizuje žádná místa na testování seniorů na covid-19 v Praze 2. V minulosti bylo odběrové místo ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí v Kateřinské zahradě, ale to bylo v rámci výzkumu.
    Odběrové pracoviště, jež je ale zpoplatněné, je ve Vocelově ulici č. 5 kousek od I. P. Pavlova. Praktický lékař Vám jistě poradí lépe.

    Hezký den,

    Petr Tomíšek
    webadmin
  • Otázka: Odplevelování (Jan Lochman 07.07.2020 19:21) – Obecné téma
   Dobrý den,

   chtěl bych se zeptat, kdo prování v ulicích Prahy 2 odplevelování a jaká technologie je k tomu použita?
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.7.2020 11:15)

    Dobrý den, pane Lochmane,

    většina zpevněných ploch v Praze 2 (chodníky, vozovky) včetně uličního stromořadí jsou ve vlastnictví hl. m. Prahy a jejich údržbu zajišťuje společnost TSK hl. m. Prahy, a. s. K některým činnostem si najímá dodavatele, například Komwag, a. s. Forma činnosti je zajišťována smlouvami.

    Městská část Praha 2 si najíma na údržbu zpevněných ploch v parcích firmy Centra, a. s., a Gartensta, s. r. o. Firma Centra používá již několik let k odplevelování zpevněných ploch na svěřených pozemcích pouze páru a takto ošetřené plochy neustále rozšiřuje. Ačkoliv jsou náklady o mnoho vyšší a účinnost při srážkách nižší, v rámci ochrany životního prostředí tuto metodu podporujeme. Gartensta používá páru, ve výjimečných případech používá povolený  prostředek Tartan 360.

    Hezký den,

    Petr Tomíšek
    webadmin
  • Otázka: Parkovani - provozovatel vozidla (Hynek Hrabik 08.07.2020 15:27) – Zóna placeného stání
   Dobry den, stehuji se do Prahy 2 nicmene nejsem vlastnikem vozidla. Vlastnikem je muj zamestnavatel. Staci k vydani povoleni pro parkovani v modre zone dolozit dohodu o provedeni prace nebo je nutne mit se zamestnavatelem uzavrenou pracovni smlouvu?
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.7.2020 15:42)

    Dobrý den,

    žadatel má vozidlo svěřeno k soukromému užívání zaměstnavatelem: předkládá ORV a vyplněný formulář "Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti dle § 6 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů" (viz příloha) podepsaný mzdovou účtárnou a statutárním zástupcem společnosti, případně osobou pověřenou k zastupování statutárního zástupce (pověření plnou mocí, nebo podnikovou směrnicí). V bodě 4) tohoto formuláře je mzdovou účtárnou zaměstnavatele potvrzeno, že bylo zaměstnanci připočítáno k základu daně z příjmu 1 % z pořizovací ceny vozidla. Pokud žadateli nebylo dosud svěřeno vozidlo zaměstnavatelem do soukromého užívání, v bodě 4) tohoto formuláře se uvede prohlášení, že 1 % z pořizovací ceny vozidla bude zaměstnanci připočítáno k základu daně z příjmů v prvním měsíci po vystavení parkovacího oprávnění/karty. Pokud nelze zaměstnavatele či vozidlo dohledat v registru, předkládá výpis zaměstnavatele z registru ne starší než 6 měsíců a TP (pokud vozidlo je pořízeno na leasing/úvěr, kopii TP).

    S pozdravem

    Josef Gál

    vedoucí odboru

    dopravy a územního rozvoje  Zveřejněno: 12.04.2010 – webadmin@praha2.cz
  Vytisknout