OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: socialni bydleni (Vojtech 14.11.2017 14:17) – Bydlení
  Dobry den, bratr zije cely zivot trvale v Praze 2, ma psychicke postizeni a invalidni duchod, je drzitelem prukazu TP. Ma nejakou sanci ziskat od MC Praha 2 socialni bydleni?

  Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.11.2017 8:16)

   Vážený pane,

   Rada městské části Praha 2 dne 6.2.2017 schválila Pravidla sociální bytové politiky, která  jsou určena osobám, jež dovršily věku odchodu do starobního důchodu, osobám se zdravotním postižením (držitelé průkazu ZTP či ZTP/P), mladým rodinám a osobám, které se ne vlastní vinou ocitly v tíživé sociální situaci. Žadatelé však musí splnit vstupní kritéria. Ti, kteří je nesplní, se pak mohou účastnit soutěže - viz Pravidla veřejné soutěže o nájem obecních bytů za smluvní nájemné (tzv. aukce).

   Všechna zmíněná pravidla dohledáte na webových stránkách MČ (http://urad.praha2.cz/Volne-byty). V případě dalších dotazů neváhejte kontaktovat pracovníky bytového oddělení na tel. čísle 236 044 350, 236 044 359 nebo 236 044 353

   S přáním hezkého dne  

   Zdena Szabová

   vedoucí bytového oddělení

   odbor majetku a investic

 • Otázka: Kontejner na kovy (Anna Serda 14.11.2017 15:22) – Životní prostředí
  Dobry den,

  snazila jsem se na webu P2 najit mapu kontejneru na kovy (seda barva), ale neuspesne. Existuje neco takoveho? Pokud ne, muzete mi prosim poznat seznam mist?

  Dekuji,

  Anna
 • Otázka: Docasny zakaz stani (K.H.M. 11.11.2017 0:15) – Zóna placeného stání
  Chtela bych se zeptat, jak je to mozne, ze v Belehradske ulici (mezi zast. Pod Karlovem a Bruselskou) 9.11 ci 10.11 byly umistene docasne zakazy stani k datu 11.11.2017 (pry pro nataceni CT). Nemeli by podle zakona to umistit driv? Navic, i kdyz zakaz stani podle znaku by mel platit 11.11.2017 od 8:00, uz vecer 10.11 tato mista byla dokonce "rezervovana" paskou. A to v mistech pro rezidenty. Jak to, ze nataceni filmu je tak trochu nad zakon?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.11.2017 9:56)

   Dobrý den,

   na ul. Bělehradská vydává stanovení přechodné úpravy provozu odbor dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy, který je na této komunikaci příslušným silničním správním úřadem. Svůj dotaz tedy musíte směřovat tomuto odboru.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkovani mimo zony (Jan Novak 07.11.2017 10:53) – Zóna placeného stání
  Dobry den,
  chtel jsem se zeptat proc monitorovaci auta nekontroluji spz i ''lisacky'' zaparkovany vozum na zakazech stani a parkovani, chodnicich, v rozich krizovatek apod.
  Princip kontroly spz kamerou je preci naprosto stejny jako u aut ktera parkuji ve vyznacenych zonach.

  Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.11.2017 11:08)

   Dobrý den,

   systém monitoringu je realizován výhradně v zónách placeného stání, na které je přesně nastaven. Ostatní přestupky z parkování mimo ZPS jsou v kompetenci Městské policie hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Bydlení (František 06.11.2017 11:29) – Bydlení
  Dobrý den ,
  chtěl bych se zeptat jsem už 10 let hlášený na Městským Úřadu v Žatci okr.Louny ale dojíždím pořád do Prahy za prací byla by možnost si požádat v Praze o byt?děkuji předem
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.11.2017 10:07)

   Dobrý den,

   jedinou možností, jak řešit Vaši bytovou situaci v obvodu MČ Praha 2, je účast ve veřejné soutěži o nájem obecních bytů (byty za smluvní nájemné, tzv. aukce). Pravidla k této soutěži dohledáte na našich webových stránkách – www.praha 2.cz, v rubrice volné byty. Na rozdíl od ostatních pravidel můžete mít nejméně dvouletý trvalý pobyt na území České republiky.  

    

   V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat  na tel. čísle 236 044 539.

   S pozdravem

   Zdena Szabová

   vedoucí bytového oddělení
    
 • Otázka: parkování v okolí Náměstí Míru (Barbara Rychterová 03.11.2017 23:45) – Zóna placeného stání
  Dobrý den, po zavedení nového systému parkování od 1.10.2017 s možností 3-hodinového parkovaní nerezidentů v modrých zónách se pro rezidenty stalo nalezení místa k zaparkování doslova černou můrou. Před zavedením se tady na modrých zónách vždy místo k parkování našlo. Teď jsme zcela bez šance. Někdy se nalezení místa k zaparkování protáhne až na 15 minut. Popojíždění a kroužení v okolních ulicích, je nejen nervy drásající, ale i velmi neekologické. Mám trvalé bydliště v Korunní ulici a také potřebuji v blízkém okolí zaparkovat. Tuto možnost už od 1.10.2017 nemám. Bude Městská část Praha 2 tuto nevyhovující situaci řešit?
  Předem děkuji za odpověď, Rychterová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.11.2017 16:43)

   Dobrý den,

   městská část Praha 2 problém bude řešit a to na základě statistiky, kterou obdržíme od Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s., která je správcem systému ZPS a zajišťuje monitoring. Otázkou je, nakolik je parkování v modrých zónách respektováno, což znovu vyhodnotí statistika, a také se postupně začne navyšovat množství vyřešených přestupků. Velkou pomocí je v tomto ohledu městská policie, která doplňkově parkování kontroluje a může i odtahovat, což se v hojné míře děje. Nicméně nyní může nerezident v modré zóně zaparkovat nejvýše na tři hodiny, zatímco dříve se stírací parkovací kartou to šlo až na 10 hodin.

   Rozumím, že teď je situace komplikovanější, systém je nový a ještě se upravuje, aby vše fungovalo co nejlépe. Proto prosím o trpělivost, děláme ve spolupráci s hlavním městem Prahou vše pro to, aby se dalo na Praze 2 zaparkovat bez problémů. Navýší se počet monitorovacích vozidel a kontroly budou více probíhat večer a v noci.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: barevné tašky na třídění odpadu (svobodová 04.11.2017 12:24) – Životní prostředí
  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli lze na ÚMČP2 dostat barevné tašky na třídění odpadu.
  S pozdravem Svobodová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.11.2017 10:47)

   Vážená paní Svobodová,

   tašky na tříděný odpad byly k dispozici na stáncích programu Čistá dvojka při akcích jako byl Den země v Riegrových sadech, Vinobraní na nám. Míru nebo Ekofestival v areálu spol. Komwag v Perucké ulici. V současné době již nejsou. Odbor životního prostředí ale počítá s tím, že příští rok je opět objedná od spol. EKO-KOM, a. s., a bude je mít na stáncích Čisté dvojky na podporu třídění. Informace o akcích Čisté dvojky najdete na www.cistadvojka.cz

   Dana Hrachová, OŽP

 • Otázka: Přeplněné kontejnery (Pavel Novotný 09.10.2017 11:02) – Bydlení
  Dobrý den,
  mohli byste dát podnět firmě provádějící svoz kontejnerů na tříděný odpad, aby jezdili častěji. Kontejner na plasty v Lublaňské 1 je po většinou času úplně vrchovatě přeplněn, odpadky se pak válejí po ulici; ani ostatní kontejnery na tom nejsou o moc lépe. Během 2-3 dnů po odvozu jsou opět plné. Mám chuť s tříděním přestat a dávat zas vše do komunálu, když tohle vidím.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 2.11.2017 7:41)

   Vážený pane Novotný,

   prověřili jsme situaci na stanovišti nádob Lublaňská 1. Máte pravdu, že četnost svozu nádob, hlavně na papír a plast, je nedostačující. Sváží se zde 4 x týdně. Ve spolupráci se spol. Komwag, a. s., zajistíme potřebné doklady k žádosti o navýšení svozu pro Magistrát hl. m. Prahy, který je provozovatelem celého systému třídění.

   Děkujeme za upozornění. Stanoviště budeme i nadále sledovat.

   Dana Hrachová,
   Odbor životního prostředí

 • Otázka: parkovací zóny (Petr Brautferger MUDr. 31.10.2017 10:36) – Zóna placeného stání
  Dobrý den.
  Sice už jsem k tomuto tématu něco napsal , ale nedá mi ještě něco doplnit. Po dotazu mi odpověděl p.Mgr. Ondřej Klička , že se vše děje pro naše pohodlí zaparkovat a smíšené zony umožní parkování pro nerezidenty , aniž by potom parkovali na místech s modrou čárou. Bylo mi sděleno , že vytíženost naší oblasti je 90 % a v okolí je mnoho institucí . Za prvé by mě zajímalo proč tedy při "imaginární" vytíženosti 90% jste na silnice namalovali (např. v Dittrichově ul.) 50 % nových zon. To mi součty nějak nesedí. A za druhé, které mnohé instituce se tu nacházejí. Mohou využít MHD , do které nás Praha nutí. Za druhé , proč logicky nezlevníte parkování pro rezidenty , když ostatní (ne místní) tady mohou parkovat zadarmo o víkendech a přes noc. Když už myslíte tak moc na naše pohodlí , jak neustále píšete , tak nám udělejte výhodu a dejte nám to zadarmo. Nakonec bych podotknul , že parkování, ač za peníze se už dotáhlo na dobu bez parkovacích zon , začínáme zase parkovat ve dvou řadách (viz. foto).Asi to nepadne na úrodnou půdu , ale i tak děkuji předem za vysvětlení.
  s pozdravem Petr Brautferger MUDr.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.10.2017 13:37)

   Dobrý den,

   nechci zde obhajovat hlavní město Prahu jakožto zřizovatele a provozovatele ZPS, ale je pravdou, že jako u každého nového systému je i zde třeba zpočátku vyladit určité nedostatky. Systém monitoringu se po 1. 10. 2017 ještě kalibruje a všechny úseky i dopravní značky se přesně zaměřují. Četnost se však neustále navyšuje a především se sbírají statistiky, které dostane MČ Praha 2 od TSK k dispozici. Ty ukážou, kde je vzhledem k obsazenosti a respektovanosti vhodné udělat úpravy. Dělaly se i v roce 2007, kdy ZPS na území Prahy 2 vznikly, respektovanost byla zpočátku kolem 75 % a postupně se zvýšila až na 91 %. Jednou z úprav, kterou již schválila Rada MČ Praha 2 a je už v procesu, je změna provozní doby fialové zóny i přes noční hodiny.

   Fialovou zónu bylo možné stanovit tam, kde obsazenost byla pod 90 %. Tam, kde byl návštěvnických míst nedostatek a docházelo zde k nerespektovanosti modrých zón, mohla tedy být stanovena zóna fialová. Ta má základní provozní dobu stanovenou provozovatelem Po-Pá 8-20 hod., městská část má však kompetenci tuto dobu změnit v závislosti na potřebách lokality. Oproti dřívější oranžové, čistě návštěvnické zóně, kam rezident v provozní době nemohl a kde bylo zpravidla parkování taktéž v noci a o víkendu volné, navíc může rezident ve fialové zóně parkovat bez omezení i přes den. Fialová zóna je potřebná i pro samotné rezidenty, když k nim přijede např. návštěva, řemeslník, stěhovací firma, sociální služby seniorům apod. Takovým případům by parkování max. 3 hodiny v modré zóně, kde lze navíc platit pouze přes internet a nikoli v automatu, nemuselo postačovat a v konečném důsledku se pak Praze 2 raději vyhnou. Už totiž nefungují stírací parkovací karty do modrých zón s platností až na 10 hodin. Zamezit dostupnosti těchto služeb pro vlastní obyvatele Praha 2 určitě nechce, na druhou stranu jsme nesouhlasili s tím, aby fialové zóny tvořily alespoň polovinu všech zón v parkovací oblasti, jak navrhuje hl. m. Praha. Snahou tedy je najít kompromis.

   Závěrem musím konstatovat, že ceníky ZPS navrhuje a schvaluje Rada HMP, nikoli městská část, takže cenová politika je v režii hlavního města Prahy a městská část např. parkování zdarma zajistit nemůže.  

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Noční nerespektování zón (Petr Bauer 31.10.2017 9:46) – Zóna placeného stání
  Prosím, prosím, prosím dvojko, začněte něco pro rezidenty dělat, když Praha i s TSK na nás kálí. Parkování se od října téměř vrátilo do situace před zavedením zón. Navrhuji udělat pár odpoledně-nočních akcí pod taktovkou dvojky, na to snad právo máte, kdy by odtahovky spolu s MP2 která nyní má jediná možnost prověřit oprávnění parkovat, začali dvojku čistit.
  Je zřejmé, že bez hrozby odtahu se nepodaří pořádek prosadit. Je až s podivem, že tak drahá technologie, jako jsou skenovací auta, jezdí jen ve dne, proč nejezdí ve trojsměnném provozu? A proč dražší a sofistikovanější technologie zdaleka nedokáže to, co předchozí levnější systém?! Platíme víc, a je to podobné s dobou kdy zóny nebyly ale aspoň to bylo zadarmo.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.10.2017 10:08)

   Dobrý den,

   mimo automatizovaný monitoring může oprávněnost parkování skutečně kontrolovat i městská policie, což od počátku dělá. Díky tomu, že hl. m. Praha vyhověla žádosti městské části Praha 2, se také v naší MČ nadále odtahuje. Základní provozní doba fialových zón od 8 do 20 hodin v některých lokalitách nepostačuje a způsobuje to rezidentům problémy, proto Rada MČ Praha 2 schválila usnesení o rozšíření této provozní doby i v nočních hodinách. Nyní se vše musí ještě řádně zprocesovat, nicméně řešení situace Praha 2 neodkládá, naopak. TSK byla dále požádána o monitoring také v nočních hodinách a bylo nám přislíbeno, že to bude možné a že též přibydou další monitorovací vozidla v ulicích.

   Městská část přímo do správy ZPS zasahovat nemůže, neboť jejich zřizovatel je hlavní město Praha, které stejně tak řídí městskou policii. Praha 2 tedy může v uvedených záležitostech pouze požádat, což učinila. Jsme si vědomi, že systém může být efektivní pouze s dobře fungujícím monitoringem. Čekáme ještě na statistiky, které nám předá TSK a které ukáží, jak je to skutečně s obsazeností a respektovaností v ZPS.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy