Ochutnejte víno z českých rodinných vinařství i exotických zemí, láká Vinobraní na Grébovce

Ochutnejte víno z českých rodinných vinařství i exotických zemí, láká Vinobraní na Grébovce

Nejlepší vína z českých i vyhlášených zahraničních vinic nabídne Vinobraní na Grébovce 2018. Nejoblíbenějšího pražského vinobraní se zúčastní více než 40 českých a moravských vinařství a vinoték. Chybět nebude ani burčák z historické vinice Grébovka. Vinobraní pořádá městská část Praha 2 již podvanácté. Začínáme v pátek 21. září na náměstí Míru, to hlavní se odehraje v sobotu 22. září v Havlíčkových sadech. Můžeme se těšit na bohatý doprovodný program pro celou rodinu inspirovaný osmičkovými událostmi československé historie.

Kvalita letošní révy by podle odborníků měla být podobná jako v předchozích letech. Počasí a zejména nedostatek srážek však mohly úrodu na některých místech ČR negativně ovlivnit, hlavně bílé odrůdy. Výsledné množství a kvalitu hroznů však bude možné zhodnotit až po sklizni, která na mnoha vinicích právě v těchto dnech probíhá. „Obecně vždy záleží na typu půdy vinice, jaké je podloží, orientace svahu a na řadě dalších faktorů. Ze zkušenosti však víme, že i se suchem si vinná réva poradí. Důležitější je správné načasování, kdy se sběrem hroznů začít. U nás, na vinici Grébovka, jde o pečlivou ruční práci, kterou nic nenahradí,“ říká Pavel Bulánek ze Sklepu Grébovka, který se stará o historickou vinici založenou již v 19. století. „Letos na Vinobraní na Grébovce plánujeme připravit zhruba 750 litrů bílého burčáku odrůdy Müller Thurgau a 750 litrů červeného burčáku odrůdy Dornfelder,“ doplňuje Bulánek. Kromě těchto dvou zmíněných odrůd se v Grébovce pěstují z bílých odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Hibernal, z červených ještě Rulandské modré a Neronet. Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína.

Více než 40 českých a moravských vinařství a vinoték doveze na Vinobraní na Grébovce vína z celého světa. Chuťové pohárky můžeme rozmazlit také francouzskými lahůdkami, kachními specialitami, burgery, sýry a jinými dobrotami. Celkem bude na výběr sortiment více než stovky stánků.

Doprovodný program zaměřila městská část Praha 2 na významná osmičková výročí. Události připomene venkovní velkoformátová expozice s názvem „Příběhy 20. století“. Návštěvníci si budou moci prověřit své znalosti historie v několika soutěžích. Parkem se budou procházet kostýmované osobnosti z československých dějin. Pokřtěna bude nová historická publikace, kterou městská část připravila k letošním osmičkovým výročím a věnovala hrdinům, pocházejícím z Prahy 2. V dětské zóně se malí návštěvníci zabaví u divadelních představení. Hudební událostí letošního ročníku budou koncerty zpěvaček Anny K. a Tonyi Graves.

Tradici oslav sklizně vinné révy z Grébovky udržuje Praha 2 úspěšně už řadu let. I když je v centru velkoměsta, nezadá si zdejší vinohrad s vyhlášenými moravskými vinicemi. Víno z Grébovky získává každoročně ocenění ve vinařských soutěžích. Vinobraní na Grébovce je dvoudenní akce, první den (pátek) se koná na náměstí Míru a v sobotu v Havlíčkových sadech/Grébovce. Vinobraní každoročně navštíví desetitisíce lidí. Vstup je zdarma.

Pro více informací sledujte https://www.facebook.com/grebovka, http://vinobraninagrebovce.cz.

Zveřejněno: 12.09.2018 – webadmin@praha2.cz