Odhalení pamětní desky věnované Václavu Havlovi

Odhalení pamětní desky věnované Václavu Havlovi

Městská část Praha 2 ve středu 18. prosince 2019 odpoledne odhalila pamětní desku věnovanou Václavu Havlovi na domě na Rašínově nábřeží, kde prožil většinu svého života.

Slavnostního odhalení pamětní desky, věnované spisovateli, dramatikovi, kritikovi komunistického režimu, později politikovi a státníkovi, prvnímu prezidentovi České republiky, Václavu Havlovi (19362011) se zúčastnil i bratr bývalého prezidenta, pan Ivan M. Havel s manželkou Dagmar Havlovou a profesor Petr Hájek ze studia Hájek Architekti, který na znění i podobě pamětní desky s Ivanem Havlem spolupracoval.

„Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností. Jednou z nich, a troufám si říci, že pro naši novodobou historii jednou z nejvýznamnějších, byl Václav Havel. Žil právě v tomto domě, který je dokonce veden jako kulturní památka – dům rodiny Havlových – a jeho život zde bude ode dneška připomínat nová pamětní deska. Je stejně neokázalá, jako byl on sám,“ uvedla v rámci slavnostního odhalení starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Okolnosti vzniku celého projektu vysvětlil jeho iniciátor, místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc: „Myšlenka na vytvoření pamětní desky vznikla zhruba před rokem a půl. V době, kdy se již podle nových pravidel hlavního města Prahy neudělují čestná občanství in memoriam. Následovaly konzultace s rodinou, s někdejším tajemníkem V. Hanzelem i  s dalšími lidmi z exprezidentova okolí, nakonec i s realizátorem projektu prof. Petrem Hájkem. Výsledkem je dnešní akt, symbolicky připadající na den osmého výročí úmrtí Václava Havla. Děkuji proto všem, kteří se o realizaci tohoto projektu zasloužili!“

Městská část Praha 2 navíc k příležitosti dnešního slavnostního odhalení pamětní desky Václavu Havlovi vydala tištěnou skládačku „Havlovi a jejich dům“, ve které se veřejnost dozví více informací o rodině Havlových i o budově samotné.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, odbor Kancelář tajemníka, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 19.12.2019 – webadmin@praha2.cz