Praha 2 nepodceňuje minulost a podporuje vznik dokumentů o našich sousedech

Praha 2 nepodceňuje minulost a podporuje vznik dokumentů o našich sousedech

Rada městské části Praha 2 v pondělí 4. prosince 2017 schválila podporu projektu společnosti Post Bellum, o. p. s., nazvaného Příběhy našich sousedů. Městská část Praha 2 má zájem na tom, aby vznikly dokumenty příběhů občanů Prahy 2, kteří prožili důležité dějinné události 20. století, a aby se do projektu zapojili i žáci škol zřizovaných městskou částí.

Žáci 7., 8. a 9. tříd základních škol Prahy 2 se spolu s pedagogy v průběhu školního roku zapojí do projektu Příběhy našich sousedů. Vytvoří skupiny dokumentaristických týmů a za metodické a technické podpory pracovníků Post Bellum budou vytvářet a natáčet dokumenty o zajímavých lidských osudech sousedů, kteří žijí kolem nás v Praze 2.

„Tento projekt je cenný zejména v tom, že se žáci našich škol dozvědí o životě konkrétních lidí, naučí se pracovat se získanými informacemi a jako – s nadsázkou – začínající reportéři se naučí nabyté informace předávat ostatním,“ říká starostka městské části Praha 2 Jana Černochová, která má kromě jiného na starost i oblast školství. Myslím si, že je projekt pro žáky dobrou a nenásilnou cestou, jak získat vhled do moderních evropských dějin na konkrétních příbězích skutečných lidí. Zábavnou, kreativní a motivující formou budou hledat pamětníky, poznají zkušenosti předchozích generací. Věřím, že to bude přínosem pro rozvoj jejich osobností,“ doplnila starostka.

Post Bellum vyškolí učitele v práci s nahrávací technikou i metodikou vedení rozhovoru s pamětníkem. Zajistí setkání týmů s pamětníky, exkurze škol do médií a archivů, pořádá motivační hodiny. Lektoruje workshop Jak natočit pamětníka a workshop narativních dovedností Jak vyprávět příběh.

Žáci se naučí pracovat s moderními technickými zařízeními používanými v dokumentaristické praxi (nahrávací zařízení, profesionální nástroje pro střih), osvojí si dovednost vyhledávat, třídit a analyzovat informace, kriticky myslet a naučí se

pracovat v týmu. Projekt zprostředkuje mezigenerační dialog, a bude sloužit ke zlepšení vztahu mezi nejmladší a nejstarší generací.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 05.12.2017 – webadmin@praha2.cz