Praha 2 postaví Nový domov – moderní pobytový dům pro seniory s Alzheimerovou chorobou

Praha 2 postaví Nový domov – moderní pobytový dům pro seniory s Alzheimerovou chorobou

Městská část Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se, že během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let dvojnásobně a bude nezbytné pro ně zajistit dlouhodobou péči.

„Chceme zřídit moderní zařízení, kde budou moci pobývat i senioři vyžadující specializovanou péči, například nemocní s Alzheimerovou chorobou či jiným neurodegenerativním onemocněním,“ vysvětluje místostarostka pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání Alexandra Udženija. „Specializovaný pobytový dům v Praze 2 chybí a kapacity Centra sociálních služeb Prahy 2 nejsou nekonečné. Zkušenosti ukazují, že řada seniorů bude ve vysoké míře či úplně závislá na odborné péči. Proto bychom se rádi s předstihem připravili na budoucí možnost poskytnutí potřebné péče obyvatelům dvojky,“ dodává místostarostka.

Rada městské části Praha 2 schválila v pondělí 15. července 2019 usnesení k vypsání otevřeného nadlimitního řízení na veřejnou zakázku s názvem „Nový domov“. Cílem je výběr dodavatele, jenž zajistí projektovou a inženýrskou činnost pro stavbu pobytového sociálního zařízení poskytujícího komplexní péči o seniory s nepřetržitým provozem 24 hodin. Předpokládaná kapacita je až 120 lůžek.

„Vítěz veřejné zakázky vytvoří projektovou dokumentaci a provedení inženýrské činnosti tak, aby byly pokryty všechny požadavky stavby. První fází projektu bude architektonické zpracování a dále provedení průzkumů terénu, posouzení technického stavu existujících objektů, zkrátka veškerý komplex potřebných činností,“ uvedl místostarosta pro oblast správy majetku Michael Grundler.

Pobytové zařízení se specializovanou péčí vznikne na Vinohradech na městských pozemcích v prostoru vymezeném ulicemi Italskou, Kunětickou, Lichnickou a Španělskou. Řešení problematiky pobytových služeb pro seniory, provozovaných Centrem sociálních služeb Prahy 2 (CSSP2), je v souladu s Programovým prohlášením RMČ na období 2018–2022.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 15.07.2019 – webadmin@praha2.cz