Praha 2 se hodlá připojit k připomínkám blížícího se výročí smrti sv. Ludmily

Praha 2 se hodlá připojit k připomínkám blížícího se výročí smrti sv. Ludmily

Radní městské části se tento týden shodli, že doporučí zastupitelstvu schválit vstup Prahy 2 do spolku Svatá Ludmila 1100 let. Tento spolek sdružuje obce, které mají ke svaté Ludmile vztah – a mezi ně Praha 2 bezpochyby patří. Na jejím území se totiž nachází největší kostel na světě, který je této světici věnován. Se vstupem do spolku souhlasí i farář u sv. Ludmily, otec Jakub Berka.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let vznikl v roce 2016 z iniciativy obce Tetín, kde byla kněžna Ludmila, později první česká světice, v roce 921 usmrcena. „Cílem projektu je uctění památky svaté Ludmily a jejího odkazu příležitosti 1100 let od jejího zavraždění. U něj by Praha 2 s nádherným kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru opravdu neměla chybět,“ říká iniciátor vstupu městské části do spolku, místostarosta Jaroslav Šolc. V plánu jsou svatoludmilské poutě, vědecké konference, vydávání publikací, pořádání výstav, propagační a vzdělávací akce atd. Vyvrcholení aktivit je logicky směřováno na rok 2021.

„Naše farnost již nyní do spolku též vstupuje a úzce s ním spolupracuje. Za připojení Prahy 2 budu rád. Jsem přesvědčen, že společně připravíme mnoho důstojných připomínek mučednické smrti naší první světice, svaté Ludmily, a jubilea, při němž očekáváme účast Svatého Otce,“ uvedl otec Jakub Berka. Aktivní účast již přislíbilo i Arcibiskupské gymnázium na náměstí Míru.

Spolupráce mezi městskou částí a farností u sv. Ludmily (nejen na připomínkách svatoludmilského výročí) samozřejmě započala již dříve. Z posledních aktivit lze zmínit koncert pod širým nebem, který se před kostelem sv. Ludmily uskutečnil v půli září. Dvořákův filharmonický orchestr předvedl Dvořákovou Novosvětskou, součástí programu byl s písněmi Bohuslava Martinů také Kühnův dětský sbor. Koncert byl oslavou 135 let od vzniku farnosti a 140 let od povýšení Královských Vinohradů na královské město.

Vstup do spolku je spojen s členským poplatkem, který je určen především na zajištění koordinačních a administrativních prací spolku. Výše poplatku je odstupňována dle počtu obyvatel, pro Prahu 2 činí dvacet tisíc korun za rok. Pokud záměr odsouhlasí Zastupitelstvo MČ Praha 2 počátkem prosince, podá Praha 2 žádost o členství ve spolku Svatá Ludmila 1100 let okamžitě.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, odbor Kancelář tajemníka, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 08.11.2019 – webadmin@praha2.cz