Praha 2 se připojuje k manifestu, který připomíná zavraždění Milady Horákové

Praha 2 se připojuje k manifestu, který připomíná zavraždění
Milady Horákové

Vedení radnice Prahy 2 souhlasilo s účastí na manifestu občanského sdružení Dekomunizace, které svými nenásilnými veřejnými akcemi připomíná zločiny komunismu. Na budovu Úřadu městské části Praha 2 tak nechali radní umístit tematický banner. K výzvě se radnice připojila i na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

S Prahou 2 je Milada Horáková těsně spjata; narodila se na Královských Vinohradech, pokřtěna byla v kostele sv. Ludmily a s rodiči bydlela v dnešní Rumunské ulici. Studovala vinohradské gymnázium v Korunní a po vyloučení ze studií dívčí lyceum ve Slezské.

„Milada Horáková patří mezi osobnosti, kterých si nesmírně vážím pro její morální hodnoty, které jsou bohužel mnoha dnešním politikům cizí. Proto jsem rád, že jsme s ostatními radními jednohlasně zmíněný manifest podpořili a to právě v době, kdy tuto zem řídí člověk s komunistickou minulostí. Zmanipulovaný soud, justiční vražda Milady Horákové a komunistická zvůle nesmějí být zapomenuty,“ uvedl místostarosta Jan Korseska, který zapojení radnice do výzvy inicioval.

Doktorka Milada Horáková byla mezi prvními oběťmi komunistických perzekucí. Ve vykonstruovaném procesu byla obviněna za údajnou špionáž a velezradu a 27. června 1950 na dvoře Pankrácké věznice popravena. Společně s ní bylo souzeno dalších 12 lidí, kteří údajně tvořili špionské centrum.

Praha 2 si letošní výročí popravy Milady Horákovépřipomene také již tradiční pietou a položením květin u pomníku v zahradě Ztracenka na Albertově a u symbolického hrobu Milady Horákové a všech obětí a odpůrců totalitních režimů na Vyšehradském hřbitově u zdi baziliky sv. Petra a Pavla.

Až do konce června také ve výstavních prostorách Úřadu městské části Praha 2 probíhá tematická výstava s názvem „Třicet let činnosti Klubu Dr. Milady Horákové“. Ti, kdo z různých důvodů nestihnou výstavu navštívit osobně, mohou ji shlédnout alespoň online na https://www.youtube.com/watch?v=HUzwU5qkLV0

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, vedoucí odboru a tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 21.06.2020 – webadmin@praha2.cz