Praha 2 uctila památku Jana Palacha

Praha 2 uctila památku Jana Palacha

Městská část Praha 2 si ve středu 16. ledna 2019 připomněla památku Jana Palacha, studenta filozofické fakulty UK, který před padesáti lety obětoval život na protest proti postupující normalizaci a narůstající lhostejnosti české společnosti. Ve 14:30 se ve výstavních prostorách vinohradské radnice na náměstí Míru 20 uskutečnilo pietní setkání za účasti starostky, radních a dalších hostů.

„I po padesáti letech pro mě Jan Palach zůstává vzorem občanské odvahy. Jeho vzkaz tehdejší společnosti byl zřejmý: Nebuďte lhostejní, bojujte za pravdu a svobodu, a to i za cenu osobní oběti. Můžeme to vnímat jako memento pro naši současnost, kdy sice žijeme v demokratické společnosti, ale je toho dost, co demokracii ohrožuje. Proto bychom si Palachův odkaz měli stále připomínat a naplňovat smysl jeho poselství,“ říká Jana Černochová, která iniciovala zařazení 16. ledna mezi významné dny České republiky.

Městská část Praha 2 se tradičně připojuje k pietním akcím v den Palachovy oběti. Letos, v roce 50. výročí jeho sebeupálení, připravila ve výstavních prostorách v prvním patře místo, kam se mohou lidé přijít poklonit památce Jana Palacha a podepsat kondolenční listy. Zde také zhlédnou časosběrný dokument Opus 13“, líčící genezi projektu pamětní medaile ve tvaru Palachových rtů medailéra Otakara Duška, který byl v roce 2015 představen na radnici. Film je proložen dobovými záběry a Duškovými rozhovory s pamětníky, počínaje bratrem Jana Palacha Jiřím. Na radnici bude k vidění do středy 23. 1. 2019.

Odkaz Jana Palacha je úzce spjat s Prahou 2. Na hranici této městské části vykonal svůj tragický čin, v nedaleké nemocnici v Legerově ulici, v bývalém Borůvkově sanatoriu, prohrál svůj boj o život. Posmrtnou masku Janu Palachovi tehdy sejmul čestný občan Prahy 2 Olbram Zoubek a dlouhá léta ji ukrýval ve svém ateliéru v Salmovské ulici… „Říkal jsem si, že musím něco udělat. Napadlo mě, že bych mohl poskytnout službu, kterou umím. Kontaktoval jsem svého kamaráda Vladimíra Matějíčka, který pracoval na popáleninách. Umožnil mi vstup do pitevny soudního lékařství. Formu jsem sňal dvakrát za sebou, abych si byl jistý, že se povede,“ vzpomínal Olbram Zoubek. Posmrtná maska Jana Palacha se v 90. letech stala základem pro pomník na budově Palachovy alma mater.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 18.01.2019 – veronika.simkova@praha2.cz