Prohlídka výstavy SITENSKÝ 100 s komentářem Adély Kándlové

V parném odpoledni 12. června 2019 jsme se s klubem vydali do věže Novoměstské radnice na komentovanou prohlídku výstavy SITENSKÝ 100. Světově uznávaný fotograf Ladislav Sitenský, Vinohraďák tělem i duší, čestný občan Prahy, má letos 100. výročí narození.
Zasvěcený a milý komentář nám podala jeho vnučka, architektka Adéla Kándlová, kurátorka výstavy. Redukovat výběr z rozsáhlého díla na stovku fotografií, zachycujících všechny životní etapy, byl prý přetěžký úkol. Poutavým povídáním i s příhodami ze života autora nás postupně seznámila se dvěma prvními fotografiemi, fotkami pořízenými ve škole z pod lavice, ze skautských táborů, z dění za první republiky, z významné etapy působení za války v RAF, z poválečných let i z doby, kdy byl v nemilosti režimu, ze života a ze zákoutí Prahy aj. Mistrně si pohrával se světlem a protisvětlem a z fotografií dýchá nejen kumšt, ale i velká lidská duše a pokora.
Připomněli jsme si množství jeho publikací, výstav i skutečnost, že je jedním ze dvou čestných občanů Prahy 2, jehož jméno nese planetka ve vesmíru. Velmi pěkná akce, moc a moc děkujeme, paní Kándlová.
Kdo jste výstavu nestihl, vřele doporučujeme! Ale pospěšte si, končí 23. června.

Text: jaš
Foto: pos

Zveřejněno: 14.06.2019 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout