Socha Aloise Jiráska znovu v plné kráse zdobí náměstí u Vltavy

V úterý 24. listopadu byla po dvou letech z  literátova pomníku před Tančícím domem sejmuta reklamní plachta, která ukrývala pracoviště restaurátorů. Socha, stojící na náměstí nesoucím Jiráskovo jméno nedaleko domu, kde slavný spisovatel žil a zemřel, byla za necelé půlstoletí značně poškozená smogem a prachem z dopravy.

Proto magistrát a  Galerie hl. m. Prahy v roce 2007 zahájily restaurování pomníku, které probíhalo celé dva roky. Jak uvedl jeden z restaurátorů, akademický sochař Antonín Kašpar, restaurátorské práce, které mohou být prováděny pouze v letním období, byly náročné. "Pracovali jsme pomocí skalpelů. Vše se musí dělat naprosto precizně, aby se nenarušila vrstva měděnky, která sochu chrání," uvedl Kašpar.

Oprava sochy byla financována soukromou společností. Lešení, které sochu obklopovalo, totiž posloužilo jako reklamní plocha, čímž bylo z magistrátního rozpočtu ušetřeno téměř 2,5 milionu korun.

Další monument na území Prahy 2, který teď čeká ještě nákladnější a náročnější rekonstrukce, je pomník Františka Palackého na stejnojmenném náměstí.

jirasek1.jpg

jirasek2.jpg