Unikátní Viniční altán v Grébovce potřebuje rekonstrukci. Od 1. 7. bude proto uzavřen

Unikátní Viniční altán v Grébovce potřebuje rekonstrukci.

Od 1. 7. bude proto uzavřen

Městská část Praha 2 se zasadila o to, aby se z Havlíčkových sadů, po desetiletí chátrání za dob komunismu, stal výstavní park, oblíbený širokou veřejností. V rámci rozsáhlé rekonstrukce tzv. Grébovky byly opraveny také objekty v parku, Grotta, Pavilon s kuželkárnou, Horní a Dolní Landhauska a Viniční altán.

Viniční altán, dekorativní dřevěná stavba, jejímž autorem byl architekt Josef Schulz, prošla náročnou rekonstrukcí v letech 2002–2004. Praha 2 tehdy prakticky znovu altán postavila, protože po důkladné prohlídce objektu vyšlo najevo, že zachování původních dřevěných konstrukcí nebude možné vzhledem k rozsahu jejich poškození. Právě proto, jak jsou dřevěné konstrukce citlivé, je zapotřebí po patnácti letech znovu Viniční altán restaurovat. Tento víkend tak bude oblíbené návštěvní místo otevřené naposledy. „Příští týden bude altán předán restaurátorům, v jejichž péči bude do konce tohoto roku. Mrzí nás, že toto oblíbené místo bude uzavřené. Ale abychom se z něj mohli těšit v dalších letech, je zapotřebí provést nutné opravy,“ uvedl místostarosta Jan Korseska.

Viniční altán je dominantou vinice Grébovka, kterou se Praze 2 také podařilo obnovit. A to do takové míry, že dnes vína z Grébovky, zpracovávaná přímo ve Sklepu Grébovka, postaveném před deseti roky, získávají každoročně zlaté medaile v Národní soutěži vín.

Celková revitalizace Havlíčkových sadů v letech 2001–2014 stála téměř 366 milionů korun (nepočítaje v to náklady na rekonstrukci Gröbeho vily v režii CEELI Institutu). Praha 2 zaplatila ze svého rozpočtu téměř čtvrt miliardy korun. Kromě kompletní rekonstrukce všech objektů v parku byly opraveny cesty, vysázeny stromy a dřeviny, za revitalizaci získala Praha 2 i několik architektonických ocenění. Pomyslnou tečkou revitalizace byl návrat sochy Neptuna od Bohuslava Schnircha, resp. její kopie, do fontány před Grottou. Originál této skulptury, která byla po desítky let považována za ztracenou a Praha 2 ji našla díky veřejné výzvě, je nyní možné spatřit na Novoměstské radnici.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 01.07.2019 – webadmin@praha2.cz