V Praze 2 se objevily židle s „oteklými kotníky“

Na závažné onemocnění srdce upozorňují oranžové židle s „oteklými kotníky“, na které v těchto dnech můžeme narazit na různých místech hlavního města. V Praze 2 se s nimi potkáme v Riegrových sadech a nad Albertovskými a Nuselskými schody. Osvětovému projektu udělila záštitu starostka Jana Černochová.

Oranžové židle seznamují veřejnost s chronickým srdečním selháním, kterým trpí 26 milionů lidí na celém světě a dle prognóz bude toto číslo v roce 2030 o 25 % vyšší.Největším rizikem nemoci je její nenápadný rozvoj. Proto atypické oranžové židle, které poukazují na příznaky, jež by si laik do diagnózy srdeční selhání běžně nespojil.

Celkem 15 židlí se během června objeví na 14 místech po celé Praze, zejména tam, kde je potřeba vyvinout větší fyzickou námahu. Například nad Albertovskými nebo Nuselskými schody. Proč schody? Právě díky nim mohou lidé zjistit, že se jejich zdravotní stav změnil. Srdeční selhání se totiž mimo jiné vyznačuje nadměrnou únavou, nejprve při zátěži, později i v klidu. Jestliže nám schody v našem okolí nikdy problém nedělaly a v krátkém čase se stanou naprosto unavující záležitostí, může to poukazovat na problém.

Více na www.rukunasrdce.cz.

len