Vedení hlavního města Prahy samozvaně pojmenovává prostranství napříč Prahou, s městskými částmi nekomunikuje

Vedení hlavního města Prahy samozvaně pojmenovává prostranství napříč Prahou, s městskými částmi nekomunikuje

V úterý 23. dubna 2019 se radní hlavního města Prahy rozhodli pojmenovat promenádu, jež je součástí Riegrových sadů, po zavražděném starostovi polského města Gdaňsk Pawlu Adamowiczovi. Vzhledem k tomu, že zcela opominuli stanovisko městské části Praha 2, místostarostka Alexandra Udženija na březnovém zasedání zastupitelstva písemně interpelovala pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Přejmenování či nové pojmenování veřejných prostranství je plně v kompetenci Rady hl. m. Prahy. Praha 2 se nebrání pojmenování aleje v Riegrových sadech po zavražděném primátoru Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi, ba naopak, právě její starostka upozornila paní velvyslankyni Barbaru Ćwiorona to, že v blízkosti Riegrových sadů se nacházejí Polská a Chopinova ulice.

„Primátor Hřib s naší městskou částí vůbec nejednal a nezabýval se skutečností, že Riegrovy sady jsou na území Prahy 2. Zcela pominul jednání, která jsme vedli s polskou velvyslankyní,“ uvádí starostka Prahy 2 Jana Černochová a dodává: „S takovýmto jednáním, kdy představitelé hlavního města Prahy zcela ignorují samosprávu městské části a rozhodují o nás bez nás, jsem se v komunální politice ještě nesetkala. Takhle slušně vychovaní lidé nejednají.“

„O tom, že Rada hl. m. Prahy zvažuje pojmenovat cestu v Riegrových sadech, jsme se dozvěděli z médií, proto jsem se v interpelaci ptala pana primátora, proč k jednáním s polskou velvyslankyní a polským ministrem zahraničních věcí nepřizval i představitele Prahy 2. Místo odpovědi na mou interpelaci město přistoupilo k pojmenování promenády bez našeho vědomí,“ uvádí místostarostka Prahy 2 a zastupitelka hl. m. Prahy Alexandra Udženija.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 25.04.2019 – webadmin@praha2.cz