Vinice Grébovka správce nemění

Vinice Grébovka správce nemění

Rada městské části na svém posledním zasedání souhlasila s výběrem dodavatele na údržbu vinice Grébovka.

Jelikož Ing. Iveta Bulánková jako jediný účastník zadávacího řízení prokázala splnění všech podmínek účasti stanovených zadavatelem nebo vyžadovaných zákonem, budou dosavadní vinohradníci Iveta a Pavel Bulánkovi vinohrad Grébovka spravovat i nadále.

Vinice v Havlíčkových sadech, která je mimo jiné zapsána na seznamu chráněných kulturních památek, má staletou historii. V roce 1992 ji v poničeném stavu převzala do péče MČ Praha 2 a najala na její obrodu Antonína Turečka, vinařského mistra z trojských vinic, a ten ji proměnil v zahradu hojnosti. „Jeho dcera paní Iveta tak bude pokračovat v rodinné tradici. Pro městskou část je spolu se svým manželem zárukou vysoké úrovně práce. Městská část ve spolupráci se Zemědělskou univerzitou k tomu připravuje návrh zálivky keřů, aby i v době klimatických změn zůstala kvalita zachována,“ uvedl Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, oblast výstavby a územního rozvoje a oblast památkové péče.

Kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž se tradičně dobře na vinici daří, se zde pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet. Dnešní vinohrad s dvanácti tisíci keři také zásobuje burčákem již tradiční akci Vinobraní na Grébovce.Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína. I když je v centru velkoměsta, nezadá si zdejší vinohrad s vyhlášenými moravskými vinicemi. Víno z Grébovky získává každoročně ocenění ve vinařských soutěžích. Jedním z posledních takových úspěchů je ocenění v rámci letošní Národní soutěže vín, kdy Grébovka zrodila tři vína oceněná zlatou medailí, dvě stříbrnou medailí i nejlepší Pinot Noir české oblasti.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, odbor Kancelář tajemníka, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 06.12.2019 – webadmin@praha2.cz