OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: oprava cest v Riegrových sadech (Kateřina Jechová 08.03.2019 19:06) – Životní prostředí
  Dobrý den,

  za jakým účelem jsou v Riegrových sadech opětně rozkopávány nově osazené obrubníky? Viz foto. Děkuji za odpověď.

       
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.3.2019 13:10)

   Dobrý den paní Jechová,

   v současné době probíhá studie „chytrý park“ v  rámci akcí SMART CITY.  Jako pilotní projekt byly vybrány Riegrovy sady, kde se počítá např. s regulací intenzity osvětlení lamp veřejného osvětlení. Z tohoto důvodu vznikla potřeba položení pevných průchodek za účelem  propojení jednotlivých části parku pro budoucí protažení kabelů před položením finálních povrchů – asfaltů. Pokládka první asfaltové vrstvy se bude realizovat v termínu  od 20. 3. 2019 a finální vrstva od 27. 3. 2019. Žulové obrubníky budou osazeny zpět.

   S pozdravem

   Věra Kubrová

 • Otázka: Hlasitá hudba na farmářských trzích (Dan Richter 02.03.2019 13:11) – Životní prostředí
  Zajímalo by mě, proč musí hrát v sobotu celé dopoledne na náplavce živá hudba, která ruší obyvatele nábřeží. Jako by nestačil zvýšený ruch návštěvníků farmářských trhů. Parkování kde se dá, městská policie neřeší.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.3.2019 10:43)

   Dobrý den,

   Váš dotaz ohledně hlasité hudby v době konání farmářských trhů bude zaslán koordinátorovi správy náplavek panu Nejedlému ze společnosti TCP, a. s.  V případě opakovaného problému na náplavce, např. s hlukem, se můžete okamžitě obrátit na shora uvedenou osobu telefonicky 724 505 660, aby mohl být operativně zjednán pořádek. Pokud se jedná o parkování a údajně nečinnost městské policie, tento poznatek bude předán řediteli obvodního ředitelství městské policie v Praze 2 k případnému přijetí opatření.


   Oddělení stížností

 • Otázka: Podzemní kontejnery (J.Kebrdlová 14.01.2019 17:06) – Životní prostředí
  Dobrý den, zjistila jsem na tomto webu v sekci Chytrá dvojka, že existuje aplikace, která (mimo jiné) signalizuje pomocí čidel na podzemních kontejnerech, že daný kontejner je již zaplněn. Informace je ovšem zatím dostupná pouze zaměstnancům úřadu. Velmi se přimlouvám, zda by tato mapa a informace na ní zobrazené mohla být dostupná i nám občanům. Velmi by nám to pomohlo a odpadlo by chození od kontejneru ke kontejneru, když jsou zaplněny, případně bych odložila vynesení odpadu na jindy. Ostatní informace z této aplikace není třeba zveřejňovat, stačilo by pouze toto. Moc děkuji. (Prosím neříkejte mi, že je možnost je mít i v domě, nejsem majitel domu.)
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.1.2019 13:49)

   Vážená paní Kebrdlová,

   v současné době je k dispozici občanům mobilní aplikace Třídění odpadu v Praze 2.  Aplikace je volně ke stažení na Google Play i App Store – Třídění odpadu v Praze 2 (http://cistadvojka.cz/aktuality?page=1). K aplikaci byly vytištěny propagační tiskoviny s QR kódem pro snadnější stažení do mobilních telefonů a tabletů. Tyto materiály jsou k dispozici v informačních kancelářích úřadu a na stáncích Čisté dvojky. V aplikaci je mapa nádob na tříděný odpad a u nich uvedená četnost vývozu, podle které se lze orientovat, pokud chcete vynést vlastní odpad. Také je zde možnost vyfotit plný kontejner. Informace je odeslána přímo na Komwag. Aktualizace dat proběhne k 31. 1. 2019. Do provozu bylo dáno dalších 5 stanovišť s podzemními nádobami na tříděný odpad.

   Hezký den,

   Dana Hrachová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Zmizely nádoby na tříděný odpad Lublaňská 1 (Pavel Novotný 12.01.2019 16:29) – Životní prostředí
  Dobrý den,
  proč byly odstraněny nádoby na tříděný odpad na chodníku naproti domu Lublaňská 1? Byly velmi intenzivně využívány, dopravě také nebránily, skoro nikdo tudy nejezdí (slepá ulice). Já osobně jsem invalida, nikam dál nedojdu, takže s tříděním bude konec. Je mi líto naší přírody. Navrhnu Prahu 2 na cenu Ropák roku.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.1.2019 8:48)

   Vážený pane Novotný,

   kontejnery na tříděný odpad ze stanoviště Lublaňská 1 byly staženy z důvodu uvedení do provozu nových podzemních kontejnerů naproti domu Lublaňská 9. Podzemní kontejnery jsou svou kapacitou větší. Pro každý odpad je pod zemí nádoba o objemu tři metry krychlové.

   Dále městská část podporuje třídění odpadu tím, že je možné umístit nádoby na tříděný odpad přímo do jednotlivých bytových domů. Žádat může vlastník domu nebo jím pověřený správce, bližší informace dostanete na bezplatné infolince 800 879 222.

    

   Dana Hrachová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: re: Kontejnery na křižovatce Čerchovská/Polská (Ra Pon 04.01.2019 12:45) – Životní prostředí
  Bohužel nejde reagovat na odpověď v původním dotazu :(

  Trochu nerozumím té volbě zrušení zrovna v křižovatce Čerchovská/Polská. Pro poměrně velkou část obyvatel i firem ve směru na Nám. JP žádné kontejnery nejsou. Naopak na druhou stranu jak sama píšete, jsou kontejnery na každé křižovatce v okruhu 50-75m. Chápal bych tedy, že za nové otevřené kontejnery Chopinova/Na Švihance budou zrušeny nejbližší cca 50 na křižovatce Chopinova/Krkonošská a ne nelogicky o tři bloky dále ":(
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.1.2019 13:12)

   Dobrý den,

   kontejnery na tříděný odpad na veřejném prostranství ať už podzemní nebo nadzemní jsou určeny výhradně pro místní obyvatele a nikoliv pro firmy. Každá živnost musí mít nádoby na odpad vlastní (týká se to jak směsného odpadu, tak tříděného).

   Kontejnery v Čerchovské byly ke zrušení vybrány z několika důvodů. Jedním z nich je právě zneužívání nádob firmami,  a tím vznikající opakovaný nepořádek v okolí nádob, a přetěžování nádob. Dalším důvodem bylo několik stížností na umístění nádob z pohledu dopravy. Proto se nevybraly kontejnery v Krkonošské, ale tyto v Čerchovské. Znovu upozorňujeme na možnost umístění nádob na tříděný odpad do bytových domů (žádá vlastník nebo jím pověřený správce – informace na tel. 800 879 222).

   Dana Hrachová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Kontejnery na křižovatce Čerchovská/Polská (Ra Pon 03.01.2019 15:06) – Životní prostředí
  Dobrý den,
  s Novým rokem zmizely kontejnery z křižovatky Čerchovská/Polská. Je to dočasný stav nebo se toto místo trvale zrušilo? Děkuji za odpověď. RP
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.1.2019 15:30)

   Dobrý den,

   kontejnery v Čerchovské ulici byly trvale odstraněny. Je to v souvislosti s nově otevřenými podzemními kontejnery v ul. Chopinova x Na Švihance. V dosahu jsou k dispozici ještě stanoviště v Krkonošské ulici a podzemní separace naproti Polské 38.

   Hezký den,

   Dana Hrachová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Nadrazi Vysehrad (Iva Mala 28.12.2018 21:06) – Životní prostředí
  Dobry den, nadrazi Vysehrad a uzemi kolem nejen nadale chatra (jak uz bylo zde resene), ale take uz predstavuje hygienicky a bezpecnostni hazard, jake konkretni kroky Praha 2 dela (a planuje) k vyreseni teto situace? Jako obyvatele Prahy 2 a Vytone jsme ukazali dost trpelivosti ale situace uz je neunosna a v prospechu verejenho zajmu prosime alespon o vyklizeni hromad smeti na uzemi nadrazi a take v uzemi kolem. Je smutne ze na to musime neustale upozornovat
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.1.2019 11:42)

   Vážená paní Malá,
   do webového formuláře MČ jste vložila otázku, týkající se neutěšeného stavu bývalého nádraží Vyšehrad a nepořádku v jeho prostoru i kolem.

   K tomu Vám sděluji, že úklid soukromých pozemků nelze zásadněji ovlivnit. Pokud jde o nepořádek ve veřejném prostoru, tak je smutné, že nepoužijete bezplatnou, již před mnoha léty zavedenou telefonní linku 800 879 222, nebo nepoužijete webovou adresu http://www.praha2.cz/Infolinka-Ulice-Prahy-2, kde lze každou závadu nahlásit. Hlášení je pak postoupeno na příslušné místo, které za to odpovídá.

   Pokud jde o vlastní budovu bývalého nádraží Vyšehrad, tak se o tom psalo v médiích již mnohokrát. Z Ústavy vyplývá, že veřejná správa může postupovat jen v mezích přesně definovaných zákonem. Ten je bohužel v dané věci téměř slepý. Jediný, kdo z pozice veřejného zájmu může věc řešit vyvlastněním nemovitosti je na základě ustanovení památkového zákona Magistrát hl m. Prahy. Městská část, tj. její samospráva, má naprosto minimální možnost věc ovlivnit. Státní správa (odbor výstavby Úřadu MČ), do které zastupitelé nesmí zasahovat, má možnosti věc řešit de facto jen ukládáním sankcí, což činí.

   Budovu s okolními pozemky získal před cca 10 léty ve výběrovém řízení Českých drah TIP Estate, s. r. o., se základním jměním 200 tis. za 46 mil. Kč. Dle výpisu z obchodního rejstříku byla tato společnost vlastněná Wall Street Commercial Bank Corp. z Oregonu v USA. Nynějším vlastníkem je RailCity Vyšehrad, s. r. o. (dále jen vlastník), který se z původní organizace vyčlenil.

   Vlastník měl pravomocný projekt na opravu historické budovy. Ten nevyužil. Místo toho nechal vypracovat rozsáhlý projekt na rekonstrukci historické budovy a dostavby dvou velkých budov po stranách. Projekt je pravomocný a stavba byla zcela formálně zahájena. Běží již dvakrát prodloužená lhůta (dva roky + jeden rok) na dokončení stavby. Další žádosti o prodloužení nebylo stavebním úřadem vyhověno. Vlastník se odvolal a Magistrát hl. m. Prahy věc vrátil k novému projednání. Během několika posledních let dostal vlastník od stavebního úřadu několik pokut za nerespektování výzvy k zabezpečení údržby budovy. Ke každé výzvě i pokutě podal vlastník odvolání, a pokud vím, tak po několika peripetiích proces končil u správního soudu.

   V druhé polovině roku městská část poslala vlastníkovi poptávku po odkoupení nemovitosti. Proběhlo první vzájemné jednání s tím, že za nemovitost vlastník požaduje částku o hodně přesahující 100 mil. Kč. Z jednání vlastníka je jasné, že nemá za cíl stavbu zrealizovat, ani opravit a hodlá ji se ziskem prodat. Další jednání by měla pokračovat. Bylo by záhodno, aby do procesu konečně vstoupilo hlavní město Praha.

   Václav Vondrášek

   místostarosta

 • Otázka: předpisy pro ohňostroje v Praze 2 (Jan Šembera 31.12.2018 19:56) – Životní prostředí
  Dobrý den,
  prosím o informaci, jakými všemi předpisy je regulováno použití ohňostrojů v Praze 2, jmenovitě na území Havlíčkových sadů.
  Děkuji Vám.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.1.2019 10:57)

   Dobrý den, pane Šembero,

   pořádání ohňostrojů je regulováno zákonem č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice). Ohňostroje jsou v zákonu upraveny v § 32 takto:

   -  Za ohňostroj se nepovažuje odpalování pyrotechnických výrobků do hmotnosti 10 kg čistého obsahu výbušných látek celkem.

   -  Hospodářský subjekt (výrobce, dovozce nebo distributor) nebo osoba s odbornou způsobilostí jsou povinny ohlásit provedení ohňostroje (odpalování pyrotechnických výrobků o hmotnosti nad 10 kg čistého obsahu výbušných látek celkem) příslušnému obecnímu úřadu a příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, a to nejpozději 2 pracovní dny před jeho provedením.

   Užívání pyrotechnických předmětů je dále omezeno v obecně závazné vyhlášce 4/2017 o používání pyrotechnických výrobků v hlavním městě Praze. Ohlášení místně příslušnému obecnímu úřadu upravuje vyhláška 123/2014 o bezpečnostních a technických požadavcích na zacházení s pyrotechnickými výrobky.

   Dále je platná vyhláška Českého báňského úřadu č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi, a zákon České národní rady č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.

   S pozdravem,

   Ing. Kristýna Chvátalová

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Konterjenry na trideny odlad (Jakub Vacek 16.12.2018 15:54) – Životní prostředí
  Dobry den,
  rad bych se zeptal na moznost umistit velkoobjemove (idealne podzemni) kontejnery na trideny obsah na stanoviste Kladska / Korunni. Prestoze jsou tu kontejnery po dvou, jsou temer stale plne a lide nechavaji vytrideny obsah v taskach kolem. Co se nadoby na kovove obaly, ta je objemem nedostacujici. Vzhledem k dobre dostupnosti autem a moznosti zastaveni zde lide casto vykladaji velke mnozstvi trideneho odpadu a soucasna kapacita tak neni pro takovy provoz dostacujici
  Dekuji za informaci
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 28.12.2018 8:44)
   Dobrý den,

   podle informací z odboru životního prostředí v tuto chvíli není v plánu na uvedeném místě budovat podzemní kontejnery.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Vánoční trhy - polystyrenové kelímky a jiné (Marie Langerová 12.12.2018 14:27) – Životní prostředí
  Dobrý den, na Vánočních trzích na náměstí Míru a Tylově náměstí jsou používány polystyrenové kelímky a plastové talířky a příbory. Připadá mi to nejen nehezké, ale hlavně nešetrné k životními prostředí. Zvláště se mi nelíbila sobotní ranní procházka po Tylově náměstí, která připomínala pochod postapokalyptickou pustinou. Pod čí správu spadají tyto trhy? Jak je zajištěn úklid/recyklace použitých nádob? Myslím, že by to šlo dělat i lépe - viz Vídeň, Norimberk, Brno...zálohované hrníčky atd.
  děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.12.2018 15:08)

   Dobrý den, paní Langerová,

   děkujeme za zaslání připomínek k organizaci vánočních trhů. Provozovatel Vánočních trhů  byl  požádán o zvážení možnosti využití vratných kelímků/hrnků poskytovaných po zaplacení zálohy a zajištění řádného úklidu.

   Odbor životního prostředí
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.12.2018 7:53)
   Doplnění k dotazu - vyjádření provozovatele trhů:

   O to, abychom mohli na trhu zavést nápoje v keramických hrncích, se snažíme řadu let. Bohužel narážíme na  hygienické normy, které nám to neumožňují. Praha bohužel není Vídeň a hygienické normy u nás jsou v tomto ohledu značně rigidní.

   Hrnky na náměstí Míru samozřejmě na nápoje máme. Zákazník si ho ale musí  koupit a po použití odnést domů. Výklad hygienických stanic se liší i kraj od kraje. Co je mnohdy možné v Brně nebo Ostravě, neprojde v Praze. Prodejci musí mít každý hrnek zvlášť hygienicky zabalený, a tak ho zákazníkovi podat. Před ním vybalit a přelít do něho nápoj. Poté si ho zákazník odnáší. Je jasné, že v tom případě dá většina zákazníků přednost jednorázovému obalu.
   Toto platí bohužel i pro Tylovo náměstí.

   Martin Valovič