Praha 2: Čisté ulice jsou pro nás priorita

PRAHA (20. dubna 2021) Městská část Praha 2 činí nezbytné kroky k tomu, aby z ulic na jejím území zmizely černé skládky u stanovišť tříděného odpadu. V těchto dnech se obrátila na vedení hlavního města Prahy s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich. Systém svozu tříděného odpadu totiž není svěřen městským částem, ale zajištuje ho a financuje hlavní město Praha.

V době pandemie výrazně narostl objem odpadu, zejména kartonových krabic od zboží objednaného z e-shopů. Ty často končí vedle odpadních nádob na ulicích, kde se tak tvoří černé skládky. Jejich úklid městská část Praha 2 v závěru minulého roku dotovala částkou 300 tisíc korun.

„Z dlouhodobého hlediska to není udržitelné. Místo aby hlavní město na nárůst objemu odpadu reagovalo navýšením finančních prostředků, přehazuje odpovědnost za úklid na městské části. Magistrát šetří na nesprávném místě a doplácejí na to občané,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Současně se radnice Prahy 2 obrátila na okolní městské části s apelem na přijetí opatření ohledně úklidu v hraničních ulicích. Stanoviště tříděného odpadu v těchto lokalitách využívají i obyvatelé sousedních městských částí Praha 3, Praha 4 a Praha 10, a ta jsou tak přetěžována. K této situaci přispělo i loňské rozhodnutí hlavního města Prahy o zrušení dvou stanovišť tříděného odpadu na náměstí Jiřího z Poděbrad a v ulici Na Libušince.

Další problém přináší plánované snížení četnosti úklidu komunikací v letním období, jak hlavní město už nyní avizovalo.

„Výrazné snížení této položky by pro Prahu 2 znamenalo zhoršení životního prostředí, týká se to zejména prašnosti na komunikacích. Praha 2 je tranzitně nejzatíženější městskou částí, proto již nyní supluje za magistrát činnosti spojené s úklidem,“ dodává místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí a územního rozvoje Václav Vondrášek.

Hlavní město Praha snížilo v posledních letech zakázku na letní údržbu komunikací v Praze 2 takřka o 40 %. Zatímco v roce 2017 poskytlo na letní úklid vozovek a chodníků 26,9 milionu korun, letos to má být pouze 16,8 milionu korun.

Foto: Ilustrační fotografie z likvidace černé skládky

ilustrační foto

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 20.04.2021 – webadmin@praha2.cz