Do Havlíčkových sadů se vrátil kůrovec

PRAHA (17. BŘEZNA 2021) Městská část Praha 2 musí nechat v dohledné době pokácet dva jehličnany. Usychaly od loňského podzimu, nakonec se potvrdilo napadení kůrovcem. Stromy i dřevní hmota budou odstraněny, aby se kůrovec nešířil dál. Stejnou situaci řešila druhá městská část ve svých parcích už loni. Tehdy musela nechat pokácet v Riegrových a Havlíčkových sadech čtyři jehličnany.

Pracovníci odboru životního prostředí v těchto dnech prověřili podezření zahradníků na výskyt kůrovce u jehličnanů v Havlíčkových sadech. U borovice černé pod dětským hřištěm U Štiky a modřínu opadavého u Grotty nalezli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Obě napadené dřeviny je nutno nyní pokácet a dřevní hmotu spálit, aby se tak zabránilo dalšímu šíření. Stromy budou na podzim nahrazeny novou výsadbou.

Zároveň pracovníci oddělení správy zeleně zkontrolují jehličnaté skupiny ve všech parcích na území Prahy 2 a instalují v nich speciální lapače, které na výskyt hmyzu upozorní.

Podobné problémy řešila také společnost Lesy Praha, a. s., která v minulých letech v rámci celé Prahy musela z veřejné zeleně odebrat téměř 5000 m3 dřeva. Více než polovina objemu dřeva byla napadena kůrovcem.

Napadené stromy v Havlíčkových sadech

Napadené stromy v Havlíčkových sadech

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, vedoucí odboru a tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 17.03.2021 – webadmin@praha2.cz