Kryt Folimanka stále přitahuje návštěvníky (vloženo video)

Podzemní kryt Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné. V roce 1994 byl převeden pod hl. m. Prahu (respektive MČ Prahu 2), která ho v roce 2014 zpřístupnila veřejnosti.
Jde o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2 MPa), ke stavbě krytu byla využita štola z druhé světové války, která sloužila jako úkryt civilního obyvatelstva v případě náletů na Prahu. Kryt je zhruba 20 metrů pod zemí, nejnižší místo je cca 25 metrů pod zemí. Konstrukce krytu je tvořena betonovými bloky.

V krytu jsou studny, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a energetické centrum. V energetickém centru je tříválcový dieselový agregát z roku 1955 o výkonu 32 kW. V případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elktřinu a vzuchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.

Rozhloha bunkru je 1332 m2 a je tak největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Kapacita krytu je 1300 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

red

Zveřejněno: 15.07.2019 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout