Naděje na dně bazénu

Úterní odpoledne a středeční podvečer je bazén Sokola Královské Vinohrady v Reigrových sadech rezervován pro potápění. Tréninková základna Modrá hvězda Praha zde pořádá kurzy pro děti i pro dospělé. Účastníci kurzů jezdí každoročně k moři do Chorvatska, aby si tam „naostro“ vyzkoušeli to, co se naučili v klidném bazénu. Absolventi pak získají potápěčský průkaz a osvědčení o způsobilosti k sestupu do deseti metrů.
TZ Modrá hvězda připravuje naši reprezentaci v tak atraktivních disciplínách, jako je např. sportovní potápění, plavání s ploutvemi v bazénu, orientační potápění. Výčet úspěchů jejích závodníků je opravdu úctyhodný a je škoda, že sportovní novináři nevěnují tzv. technickým sportům více pozornosti.
Nás zaujal příběh dívky, jež při tréninku, na který jsme se byli podívat, pomáhala. Daniela Slabá (25 let) prodělala před dvěma lety zánět mozkových blan nejnebezpečnějšího typu. Těžký boj o život, společně s lékaři, vyhrála. S následky zákeřné choroby se vyrovnává dodnes. Ztratila chuť a čich, ale mnohem závažnějším problémem byla ztráta paměti. Na dvacet let ze svého života prostě zapomněla. Dnes se snaží navázat na předchozí studium v oboru zdravotní laborantka a fyzioterapeutka - učí se doslova na každém kroku. Všude ji provází blok a tužka, zaznamenává si všechny „nové“ poznatky… Jak se dostala k potápění? Po překonání choroby následovala rehabilitace ve Vojenském rehabilitačním ústavu ve Slapech. Pod odborným vedením procvičovala paměť a jako doplněk rehabilitace jí bylo doporučeno plavání. Naprosto ji okouzlilo. Tvrdí, že plavání a potápění je nejlepší relaxací po těžkém dni. Báječně protáhne tělo, „vyčistí“ hlavu a utřídí myšlenky. A tady, v Modré hvězdě, našla nejen další střípek naděje na uzdravení, ale i přátele na celý život.
Zdeněk Skružný, trenér a člen prezídia Svazu českých potápěčů, dodává: „.Daniela nám pomáhá s drobotinou, sama získala potápěčský průkaz. Na táboře v Chorvatsku si v moři úspěšně vyzkoušela i noční sestup. Je skvělá kamarádka, její houževnatost a skromnost je hodna obdivu.“   

Eva Vlachová

Zveřejněno: 21.03.2001 – support@publix.cz
Vytisknout