Praha 2 byla vždy pohostinná

Na území dnešní Prahy 2 bylo vždy dost pohostinských podniků – některé, bohužel, už dnes neexistují.
Jako příklad uveďme dvě nejznámější pohostinská zařízení Hlavovku a Valdek; v obou dnes sídlí banky.
Hlavova kavárna zabírala celé přízemí domu č. 1219 na nám. Míru (dnes je zde pobočka KB). Byla vinohradským kulturním a společenským střediskem; scházeli se zde měšťané, umělci a členové Vinohradského divadla patřívali ke štamgastům. Kavárna byla pověstná širokým výběrem tisku z celého světa.
V domě s názvem Valdek (z německého der Wald a die Ecke neboli cíp lesa, který zde kdysi rostl) sídlí banka Creditanstalt. Původní dům byl v roce 1929 přestavěn na moderní obchodní dům. Vedle kina Valdek (později Varšava) tu sídlila kavárna a v prvním patře oblíbená diskotéka, v přízemí byl bufet a snack bar Ludmila.
Zánik hrozil i dalšímu vinohradskému kavárenskému symbolu – Demínce ve Škrétově ulici, založené v roce 1886. Jak se nedávno psalo v tisku, prochází rekonstrukcí.
Takové štěstí neměl dnes již neexistující Kravín. Restauraci Kravín v roce 1954 nahradila stejnojmenná vinárna. Po rekonstrukci v roce 1973 tady až do čtvrté hodiny ranní našli příjemné posezení všichni, kdo se chtěli poveselit nad skleničkou vína.

Zveřejněno: 07.01.2002 – support@publix.cz