V Praze 2 přibyly další Kameny zmizelých

PRAHA (26. října 2021) Položením nových třinácti Stolpersteinů - Kamenů zmizelých si dnes Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu, které se do svých domovů už nevrátily. Jejich památce se již tradičně poklonila i starostka Prahy 2 Jana Černochová spolu s místostarostou Jaroslavem Šolcem a radním Michalem Zunou.

Kameny nově přibyly na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží, dále v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

„Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů. Částkou 20 tisíc korun jsme letos podpořili umístění kamenů v ulici U Kanálky a další částku 25 tisíc korun jsme věnovali na roční péči a údržbu Stolpersteinů v Praze 2,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Autor projektu je kolínský umělec Gunter Demnig. K prvnímu položení kamene došlo 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem a záhy se projekt rozletěl do celého světa.

Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem skrze Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem. Spolek také posuzuje jednotlivé žádosti pozůstalých o zbudování a položení kamenů nových. Celý proces podání žádosti, doložení dokumentů a ruční výroba kamene sochařem trvá až po umístění kamene do chodníku přes rok. V Praze je v současnosti 400 Kamenů zmizelých a další stovky jsou rozeseté po celé České republice.

Bližší informace o projektu jako takovém přináší i Encyklopedie Prahy 2:

Starostka Prahy 2 Jana Černochová uctila památku obětí nacistického režimu v ulici U Kanálky 5

Nově položené Kameny zmizelých v ulici U Kanálky 5

Nově položené Kameny zmizelých v ulici U Kanálky 5

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 26.10.2021 – webadmin@praha2.cz