ODBOR VÝSTAVBY
Od 1. 1. 2007 platí nový zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).
Od 1. 1. 2007 jsou žadatelé povinni podávat žádosti podle stavebního zákona na formulářích, které naleznou ve vyhlášce č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu. Jestliže tak neučiní, stavební úřad jejich podání odloží usnesením a dále se jím nebude zabývat!
Vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu předepisuje formulář pro podání ohlášení dle § 104 odst. 1 písm. a) až e) stavebního zákona.
Od 1. 1. 2007 platí vyhláška č.499/2006 Sb., o dokumentaci staveb.
1. Co mám dělat, když chci v bytě postavit koupelnu, zřídit plynové etážové topení nebo byt dispozičně změnit?
Pokud je konkrétní záměr spojen se stavebními úpravami, kterými nedochází k zásahu do nosných konstrukcí stavby, nemůže být jejich provedením negativně ovlivněna požární bezpečnost stavby a nejedná se o stavbu, která je kulturní památkou, jsou splněny všechny podmínky § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona a není potřeba ani ohlášení stavebnímu úřadu ani vydání stavebního povolení. U staveb, které jsou kulturní památkou nebo v případě zásahu ovlivňujícího požární bezpečnost by bylo potřeba ohlášení stavebnímu úřadu. Jestliže jde o stavební úpravu, která zasahuje do nosných konstrukcí domu, lze ji provést pouze na základě stavebního povolení.
Ohlášení stavby nebo žádost o stavební povolení podáte odboru výstavby ÚMČ Praha 2,
poštovní adresa: nám. Míru 20, 129 30 Praha 2
2. Co musí obsahovat žádost o stavební povolení?
Žádost musí obsahovat tyto přílohy:
· výpis z katastru nemovitostí jako doklad o vlastnictví k domu
3. Kdy mohu zahájit stavbu?
Ohlášenou stavbu domu provést na základě písemného souhlasu stavebního úřadu. Stavbu, která je povolena stavebním povolením, můžete zahájit teprve tehdy, až je stavební povolení v právní moci a je účinné. Znamená to, že stavební povolení bylo doručeno všem účastníkům řízení a žádný z nich nepodal v zákonné lhůtě 15 dnů od doručení odvolání.
Po dokončení stavby musíte jako stavebník oznámit užívání stavebnímu úřadu nebo podat žádost o kolaudační souhlas stavebnímu úřadu, který pro stavební úpravu vydal písemný souhlas nebo stavební povolení, v tomto případě tedy odboru výstavby ÚMČ Praha 2, nám. Míru 20.
4. Kdy mohu začít s užíváním stavby?
Dokončenou stavbu, popřípadě část stavby schopnou samostatného užívání, pokud vyžadovala stavební povolení nebo ohlášení dle § 104 odst. 1 písm. a) až e) stavebního zákona, lze užívat na základě oznámení stavebnímu úřadu.
V případě oznámení stavebnímu úřadu může být započato s užíváním stavby následující den po kontrolní prohlídce, při které stavební úřad do protokolu zaznamená ověření splnění podmínek dle § 119 odst. 2 stavebního zákona nebo pokud do 30 dnů od oznámení rozhodnutím, které je prvním úkonem v řízení, užívání stavby nezakáže.
Stavba, jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit (např: nemocnice, škola, nájemní bytový dům, stavba pro obchod a průmysl, stavba pro shromažďování většího počtu osob) může být užívána pouze na základě kolaudačního souhlasu.
5. Co musí obsahovat žádost o kolaudační souhlas?
Žádost o kolaudační souhlas musí být podána na formuláři stanoveném vyhláškou . 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu, přílohou č. 12.
Stavebnímu úřadu je třeba předložit zejména:
- identifikační údaje o stavbě (jednací číslo a datum vyhotovení stavebního povolení)
- předpokládaný termín dokončení stavby
- závazná stanoviska dotčených orgánů k užívání stavby příp. geometrický plán
6. Co se předkládá při závěrečné kontrolní prohlídce stavby?
K místnímu šetření závěrečné kontrolní prohlídky se přikládají:
- doklady o výsledcích předepsaných zkoušek a měření a o způsobilosti provozního zařízení k plynulému a bezpečnému provozu
- projektová dokumentace ověřená stavebním úřadem ve stavebním řízení nebo při povolení změny stavby před jejím dokončením
- výkresy s vyznačením změn, ke kterým došlo během realizace stavby
- zápis o předání a převzetí stavby, pokud byl sepsán
- doklady o ověření vlastností výrobků a další doklady, stanovené v podmínkách stavebního povolení
7. Které stavební úpravy nebo udržovací práce lze provést i bez ohlášení stavebnímu úřadu?
Jsou to např:
- stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost
- udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou
- technická infrastruktura a doprovodná technická zařízení pro rozvod vody, energií, tepla, pro odvádění odpadních a dešťových vod a větrání (vedení technického zařízení uvnitř budov a jejich stavební úpravy, stavební úpravy energetických vedení, vodovodů a kanalizací, pokud se nemění jejich trasa)
8. Které stavební úpravy nebo udržovací práce podléhají ohlášení stavebnímu úřadu?
Jsou to např:
- stavební úpravy pro změny v užívání stavby, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí
- udržovací práce, jejichž provedení může negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání nebo o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou.